Bp Jan Tyrawa: przestaliśmy dbać o pewne zaplecze myśli katolickiej
28 marca 2012 | 17:59 | jm Ⓒ Ⓟ
„Przestaliśmy dbać o pewne zaplecze myśli katolickiej” – powiedział bp Jan Tyrawa. W diecezji bydgoskiej w Niedzielę Palmową w lokalnych wspólnotach odbywać się będą spotkania i modlitwy z udziałem młodych. Według biskupa powinny być one okazją do podjęcia szerszej refleksji nad samą naturą człowieka.
Nawiązując do pomysłu Benedykta XVI, jakim jest „Rok Wiary”, hierarcha zauważył, że jest to myśl niezwykle ważna i inspirująca. Biskup Tyrawa wspomniał także 50. rocznicę zwołania Soboru Watykańskiego II. – Dokonało się coś, co przynosi dzisiaj negatywne skutki. Przestaliśmy dbać o pewne zaplecze myśli katolickiej. Nie można głosić samego chrześcijaństwa, które nie ma się gdzie zakotwiczyć. Chrześcijaństwo tylko wtedy może być przyjęte, kiedy jest zakorzenione w rozumieniu człowieka, w jego naturalnej sytuacji. Gdzie owa natura odsłania prawdę o nim samym. To znaczy o tym, że człowiek jest kimś oczekującym Boga, wołającym o Boga – powiedział.
Według biskupa Tyrawy Niedziela Palmowa jest dobrym momentem dla duszpasterzy, katechetów, aby z ludźmi młodymi porozmawiać o tym, co jest trudne, ale nade wszystko tak ważne. – Człowiek – także młody – domaga się pewnego dopełnienia, które może przyjść tylko ze strony Boga, w rzeczywistości transcendentnej. Myśmy ten wymiar naturalny zgubili. Przestaliśmy pokazywać naturę człowieka. Przestaliśmy pokazywać rzeczywistość naznaczoną śladami Boga – stwierdził.
Myśląc o problemie wiary, pasterz diecezji bydgoskiej zachęcił, aby nieustannie powracać do fundamentalnych zasad teologicznych. – Tylko wtedy można owocnie głosić chrześcijaństwo, kiedy jednocześnie mówi się prawdę o naturze człowieka. Człowiek jest pytaniem, na które można znaleźć tylko jedną odpowiedź. Jest nią sam Bóg. Sądzę, że spotkania, zwłaszcza z młodzieżą, mogą być trudne, ale w tym kierunku powinny zmierzać – zakończył.
Z kolei diecezjalny duszpasterz młodzieży, ks. Dariusz Białkowski uważa, że Niedziela Palmowa jest również wielkim wyrazem troski Kościoła o młodzież. – Jezus, wjeżdżając do Jerozolimy, był przez wielu witany. Jednocześnie ci sami ludzie potrafili krzyczeć: „Ukrzyżuj!”. Podobne postawy widzimy dzisiaj u młodzieży. Są ci, którzy są blisko Jezusa, potrafią się Nim cieszyć. Są i ci, którzy się pogubili i Go odrzucają. Więc radujemy się i pokazujemy, że bez Chrystusa życie nie ma sensu – powiedział.
„Jan Paweł II wyraźnie mówił, że jesteśmy nadzieją jego, Kościoła i świata – powiedziała Mariola Ciesielska ze Wspólnoty Absolwentów Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria” w Bydgoszczy. – Nie ma lepszej odpowiedzi na to wezwanie, jak czynne zaangażowanie się w życie Kościoła. Tu jest nasze miejsce. Taka jest kolej rzeczy. Najpierw jesteśmy wprowadzani do Kościoła przez starszych, dorosłych, kapłanów, a potem bierzemy za to odpowiedzialność" – dodała.
Niedziela Palmowa to także szczególny czas dla członków duszpasterstw akademickich. Odbywają się spotkania, podczas których dominuje modlitwa. – Jan Paweł wciąż mówił i wierzył, że młodzi są przyszłością Kościoła, świata i ludzkości. Mamy dzisiaj doświadczać wspólnej obecności tych, którzy są za Kościół odpowiedzialni, decydując o Nim i młodych, wnoszących ducha nowego powiewu. Kościół będzie nadążał za światem, za czasami, które mamy, jeżeli będą w nim młodzi – stwierdził diecezjalny duszpasterz akademicki, ks. Krzysztof Buchholz.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.