Drukuj Powrót do artykułu

Bp Jan Tyrawa: tak długo, jak będzie istniał człowiek, będzie też istniał rozwój nauki

11 stycznia 2018 | 20:26 | jm (KAI) | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ

Tak długo, jak będzie istniał człowiek, będzie też istniał rozwój nauki – powiedział biskup bydgoski Jan Tyrawa. Przemawiał on na wykładzie zatytułowanym „Co to znaczy «istnieć» w fizyce?”, zorganizowanym w miejscowym seminarium duchownym.

Na tak postawione pytanie odpowiadał fizyk teoretyk, specjalista w zakresie cząstek elementarnych prof. Krzysztof Antoni Meissner z Instytutu Fizyki Teoretycznej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Podkreślił, że pojęcie „istnienia” – centralne i kluczowe w filozofii zarówno greckiej, jak i nowożytnej – było i jest na gruncie fizyki bardzo różnie interpretowane. “Z kolei w fizyce zawsze wydawało się mieć ono prosty i oczywisty kontekst: istnieje to, co daje się obserwować jako zjawisko, z jednej strony powtarzalne, a z drugiej opisywalne za pomocą matematyki” – stwierdził mówca.

Dodał, że wiek XX przyniósł jednak istotną zmianę: „Obserwowalność wydaje się już nie być jedynym kryterium «istnienia»”. Prelegent opisał ową zmianę i jej konsekwencje dla możliwości i ograniczeń opisu świata przez fizykę.

Zdaniem bp. Tyrawy, taki wykład jest doskonałą okazją, by zadać pytania m.in. o racjonalność kosmosu. Ordynariusz podkreślił również, że z ust astrofizyków można było usłyszeć stwierdzenia, że nie ma przypadków. “Wszystko składa się na pewną jedność i tak naprawdę stajemy wobec Tajemnicy. Tak długo, jak będzie istniał człowiek, będzie też istniał rozwój nauki. Jeśli tak, to czym jest ta rzeczywistość, która staje się przedmiotem badania naukowego? Czy jest to tylko przypadek, czy Ktoś tchnął w to wszystko pewien porządek? Fizyka, astrofizyka jest najlepszym sposobem mówienia o tych procesach, dlatego że fizyką, astrofizyką, matematyką nie potrafimy manipulować. Trzeba się tego z pokorą nauczyć” – podkreślił bp Jan Tyrawa.

Profesor Krzysztof Antoni Meissner w latach 2009-11 był dyrektorem naukowym w Narodowym Centrum Badań Jądrowych. Uczestniczy w badaniach Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych w Genewie (CERN). Jest przewodniczącym Rady Programowej Festiwalu Nauki w Warszawie. Ogłosił ponad 60 prac w czasopismach naukowych.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.