Bp Janiak: charakter młodego człowieka rzeźbi się własnym przykładem
02 września 2019 | 14:04 | ek | Kalisz Ⓒ Ⓟ
Charakter młodego człowieka rzeźbi się własnym przykładem – mówił biskup kaliski Edward Janiak w kaliskiej katedrze z okazji obchodów 200-lecia wzniesienia gmachu I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu.
Witając biskupa, duchowieństwa i społeczność szkolną ks. prał. Adam Modliński wskazywał, że wzniesiony 200 lat temu gmach kaliskiego liceum wpisał się w krajobraz prastarego Grodu nad Prosną. – Zgromadziliśmy się w kościele katedralnym, aby uczestnicząc w Eucharystii Chrystusowi Dobremu Nauczycielowi zawierzyć nowy rok szkolny. Prosimy Ducha Świętego „Pana i Ożywiciela” o światło i potrzebne dary dla nauczycieli i uczniów oraz dla wszystkich odpowiedzialnych za wychowanie młodego pokolenia Polaków – powiedział proboszcz katedry św. Mikołaja w Kaliszu.
W homilii absolwent szkoły ks. inf. Jan Sikorski z Warszawy mówił o latach spędzonych w kaliskim liceum. Wspominał jak co roku młodzież maszerowała z liceum do katedry, aby modlitwą rozpocząć rok szkolny. Wskazał też na prefekta ks. Stanisława Antczaka, który odegrał dużą rolę w kształtowaniu powołania do kapłaństwa.
Odniósł się do patrona szkoły Adama Asnyka wskazując, że jest on przykładem gorliwej pracy. – To był człowiek pracy, człowiek głębokiej wiary, trzymający się Boga i zasad. On jest przykładem tego, że pracować trzeba nie tylko w okresie nauki, ale przez całe życie – podkreślał kaznodzieja, który zaznaczył, że zadaniem szkoły jest kształtowanie umysłów i serc młodych ludzi.
Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa biskup kaliski podzielił się osobistym wspomnieniem z lat szkolnych spędzonych w Technikum Przemysłu Leśnego w Sobieszowie, które ukończył 48 lat temu. Dodał, że co roku organizowane są spotkania klasowe, a w ostatnim uczestniczyło pięciu żyjących nauczycieli.
Podkreślał, że na nauczycielach spoczywa wielka odpowiedzialność wychowania młodego pokolenia. – Ważne jest, aby być nauczycielem z powołania, widzieć najsłabszego ucznia, podźwignąć dobrym słowem. Życzę wam, żebyście mieli jak najwięcej satysfakcji ze swojej pracy – mówił bp Janiak.
Wraz z biskupem kaliskim Mszę św. koncelebrowali kapłani, którzy są absolwentami I LO im. Adama Asnyka w Kaliszu. Wśród nich są m.in.: ks. inf. Jan Sikorski, ks. prał. Andrzej Latoń, wikariusz generalny diecezji kaliskiej, ks. kan. Marcin Papuziński, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Kaliszu.
W uroczystości uczestniczyli m.in.: parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i oświatowych, członkowie Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka w Kaliszu, społeczność szkolna z dyrektor Urszulą Janczar.
Podczas Eucharystii śpiewał chór absolwentów i uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu pod kierunkiem dr. Krzysztofa Niegowskiego.
Po Mszy św. społeczność szkolna udała się pod pomnik Adama Asnyka, gdzie złożono kwiaty.
Dwustuletnia historia LO im. Adama Asnyka w Kaliszu stawia ją w rzędzie najstarszych szkół w Polsce.
W 1773 r. staraniem Komisji Edukacji Narodowej powstała Szkoła Kaliska, która mieściła się w Kolegium Pojezuickim. Dziesięć lat później przemianowano ją na Szkołę Akademicką Okręgową. Po wkroczeniu do Kalisza wojsk pruskich, w 1799 r., władze pruskie zmieniły szkołę na Korpus Kadetów. Po klęsce Prus w 1807 r., początkowo została przekształcona na Kaliskie Gimnazjum, a w 1812 r. na Szkołę Departamentową.
W 1818 r. rozpoczęto budowę nowego gmachu szkoły na gruzach zamku starościańskiego, wg projektu architekta Sylwestra Szpilowskiego. Po dwóch latach wszystkie prace zostały ukończone i pod koniec 1819 r. budynek został oddany do użytku. Przez kolejne sto lat szkoła podlegała ciągłym ewolucjom. Zmieniały się jej nazwy i profile kształcenia, by wreszcie w 1923 r. ostatecznie się uformować. Szkołę upaństwowiono i nadano jej imię Adama Asnyka. Szkoła prowadziła dwa ciągi licealne: humanistyczny i przyrodniczy.
W tym kształcie istniała do II wojny światowej. We wrześniu 1939 r. szkoła zaprzestała działalności, a jej wychowankowie weszli w większości w skład 25. Kaliskiej Dywizji Piechoty, staczając bój o Łęczycę, walcząc pod Uniejowem i Kutnem, by następnie wziąć udział w obronie Warszawy. Szkoła wznowiła działalność w 1945 r.
Ważną datą w powojennej historii szkoły był rok 1948, kiedy to utworzono I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka. Od 1967 r. ta tradycyjnie dotąd męska szkoła ma charakter koedukacyjny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.