Drukuj Powrót do artykułu

Bp Janiak do członków bractw kurkowych

07.01.2018 , Pleszew / ek / bd Ⓒ ℗

Sample Fot. Ewa Kotowska-Rasiak

Zadaniem Polaków jest przeciwstawianie się tendencjom, które są przeciw przykazaniom Bożym – mówił biskup kaliski Edward Janiak do członków bractw kurkowych z diecezji kaliskiej, zgromadzonych na dorocznym spotkaniu noworocznym.

Spotkanie opłatkowe bractw kurkowych z całej diecezji kaliskiej, które odbyło się w uroczystość Trzech Króli, poprzedziła Msza św. w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Pleszewie. W homilii bp Janiak wskazał, że w ostatnich latach pojawiła się piękna tradycja w formie Orszaku Trzech Króli. Dodał, że w tym roku orszak przeszedł ulicami 660 miast w Polsce.

Zaznaczył, że Bóg w swoim ubogim narodzeniu zaskoczył wszystkich, zwłaszcza wielkich tego świata. – Syn Boży przyszedł do wszystkich narodów. Pan Jezus przyszedł, by obdarzyć swoją Ewangelią i swoją miłością wszystkie narody świata, także nas. Jezus jest zbawicielem dzisiejszych narodów. Niestety, przez wielu odrzucany, wypędzany z życia osobistego, publicznego. Można zobaczyć jak niektórzy reagują nerwowo na widok krzyża Chrystusowego, świętych pomników czy osób duchownych – powiedział celebrans.

Przekonywał, że zadaniem Polaków jest przeciwstawianie się tendencjom, które są przeciw przykazaniom Bożym. – Trzeba przeciwstawić się współczesnym trendom, które są przeciw prawu naturalnemu, przeciw życiu i to nie dlatego, że papież czy biskup tak mówi, ale Bóg tak ustanowił, że każdy człowiek jest stworzony na obraz i podobieństwo Boga – akcentował hierarcha.

Dodał, że mędrcy odnaleźli Jezusa w Betlejem. – Dziś tego samego Chrystusa odnajdujemy w Kościele, Słowie Bożym, sakramentach świętach. Bóg objawia się nam i przemawia do nas w głosie naszego sumienia przez wydarzenia życiowe – stwierdził kaznodzieja.

Wskazywał na św. Józefa, który był cichym świadkiem Chrystusa. – Nigdzie na kartach Pisma Świętego nie znajdziemy żadnego słowa wypowiedzianego przez św. Józefa. Pan Bóg do św. Józefa przemawiał przez sen, a on zaufał Bogu. Ile jako mężczyzna musiał przeżyć trudności i wątpliwości, a tak pięknie spełnił rolę opiekuna Jezusa – mówił biskup kaliski.

Zachęcał wiernych, aby w Nadzwyczajnym Roku Świętego Józefa Kaliskiego ogłoszonym przez papieża Franciszka polecali się opiece tego przemożnego patrona. – Zawierzajmy nasze rodziny i trudne sprawy osobiste, aby św. Józef jako opiekun, który prowadzi do Pana Jezusa czuwał nad nami – powiedział bp Janiak.

Po Eucharystii przedstawiciele bractw kurkowych złożyli kwiaty pod tablicą św. Jana Pawła II, Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Pleszew.

Druga część spotkania odbyła się w sali Centrum Kształcenia i Wychowania OHP, gdzie bractwa kurkowe zostały powitane przez Mieczysława Kocha, prezesa Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Pleszewie.

Program związany z Bożym Narodzeniem zaprezentowali gościom podopieczni Centrum Kształcenia i Wychowania OHP przygotowany pod kierunkiem dyrektora placówki Krystiana Piaseckiego.

Spotkania opłatkowe bractw kurkowych działających na terenie diecezji kaliskiej zainicjowało w 2000 r. Kaliskie Bractwo Strzelców Kurkowych. Każdego roku w uroczystość Trzech Króli członkowie bractw spotykali się z pierwszym biskupem kaliskim Stanisławem Napierałą. Obecnie w spotkaniach uczestniczy ordynariusz diecezji kaliskiej bp Edward Janiak.

Wersja do druku

Przeczytaj także

07 stycznia 2018 09:08

Jubileuszowy Orszak Trzech Króli

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.