Bp Janiak do księży: kapłan, jak Chrystus, musi być znakiem sprzeciwu
02 kwietnia 2015 | 16:13 | ek Ⓒ Ⓟ
Kapłan, jak Chrystus, musi być znakiem sprzeciwu i to począwszy od Ojca Świętego, a skończywszy na zwykłym, szeregowym wikariuszu, który pracuje dla dobra ludu Bożego – powiedział w Wielki Czwartek bp Edward Janiak. Biskup kaliski przewodniczył w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu Mszy Krzyżma Świętego, podczas której księża odnowili przyrzeczenia kapłańskie.
Na początku Eucharystii proboszcz katedry ks. prał. Adam Modliński powitał biskupów i kapłanów. Wspomniał też zmarłych księży. Dodał, że w ciągu 23 lat istnienia diecezji kaliskiej odeszło do Pana 154 kapłanów. Pozdrowił również jubilatów obchodzących 60., 50. i 25. rocznicę święceń kapłańskich.
W homilii biskup kaliski zachęcał, aby księża wrócili myślami do dnia święceń kapłańskich. – Każdy z Was został namaszczony w czasie liturgii święceń olejem krzyżma, został posłany oraz wyposażony w księgę Ewangelii, by nauczał, sprawował sakramenty święte, był dobrym pasterzem i ojcem. Przypominamy sobie dzisiaj dzień naszych święceń kapłańskich. Modlimy się za księży biskupów, którzy udzielili nam święceń przez włożenie rąk na nasze głowy. Dziękujemy Bogu za wszystkie łaski nam udzielane, które za naszym pośrednictwem stały się udziałem wiernych, ale też przepraszamy za zaniedbania, za słabości, za to, że być może z naszego powodu ktoś odszedł od Kościoła, za brak dobrego przykładu – mówił celebrans.
Podkreślał, że odnowienie przyrzeczeń kapłańskich powinno być głębokim przeżyciem duchowym. – Niech to odnowienie przyrzeczeń kapłańskich nie będzie tylko formalnością przewidzianą przez liturgię Wielkiego Czwartku, ale niech stanie się głębokim przeżyciem duchowym. Trzeba nam ciągle wracać do pierwotnej gorliwości, która ożywia pierwsze lata kapłańskiego życia – powiedział ordynariusz diecezji kaliskiej, który prosił księży, aby we współczesnym świecie potrafili ukazywać ludziom Boga.
Wskazał, że biskupi polscy w liście do kapłanów na Wielki Czwartek kierują zachętę do umiłowania Słowa Bożego na co zwraca uwagę Ojciec Święty Franciszek i proszą o zwrócenie uwagi na rodzinę, na to miejsce szczególne, gdzie dokonują się rzeczy święte.
Ubolewał, że spada liczba powołań kapłańskich. – Przyczyn można szukać różnych, ale wszystko zaczyna się w rodzinie, gdzie przygasł ogień wiary, gdzie brak jest autentycznych odważnych świadków. Tylko rodzina Bogiem silna może dać Kościołowi powołania – przekonywał hierarcha.
Stwierdził, że kapłan jak Chrystus musi być znakiem sprzeciwu i to począwszy od Ojca Świętego a skończywszy na zwykłym, szeregowym wikariuszu, który pracuje dla dobra ludu Bożego i to nie tylko w mieście w dużej parafii, ale gdzieś na skraju diecezji, w maleńkiej wspólnocie parafialnej.
Podziękował księżom za posługę w diecezji kaliskiej. – Pragnę Wam serdecznie podziękować za Waszą troskę o kościoły naszej diecezji. Dziękuję Wam za wielką troskę o żywy Kościół, Wasze przywiązanie do Kościoła. Bądźcie silni wiarą, żyjcie niezachwianą nadzieją, obdarowujcie Waszych wiernych miłością, zwłaszcza teraz kiedy jesteście przepracowani przez posługę sakramentalną pokuty. Najwyższy Kapłan Nowego Testamentu da Wam zwycięstwo – powiedział bp Janiak.
W czasie uroczystej liturgii biskup kaliski poświęcił krzyżmo oraz oleje chorych i katechumenów.
Przed błogosławieństwem życzenia biskupom w imieniu księży złożył ks. prał. Andrzej Latoń, wikariusz generalny diecezji kaliskiej. Były także życzenia od sióstr zakonnych i kleryków.
Mszę św. Krzyżma wraz z bp. Edwardem Janiakiem koncelebrowali: bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski i licznie zgromadzeni kapłani diecezji kaliskiej.
Po Eucharystii kapłani spotkali się w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu, gdzie bp Edward Janiak wręczył listy gratulacyjne księżom obchodzącym 60., 50. i 25. rocznicę święceń kapłańskich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.