Bp Janiak: dobra szkoła uczy mądrości życiowej
24 października 2015 | 15:09 | ek Ⓒ Ⓟ
Dobra szkoła uczy nas mądrości życiowej. Z tej racji, że szkoła wychowuje bardzo często porównujemy ją z matką – powiedział biskup kaliski Edward Janiak z okazji 90-lecia jubileuszu Zespołu Szkół Ekonomicznych w Ostrowie Wielkopolskim. Uroczysta Msza św. w intencji absolwentów, pracowników i uczniów została odprawiona w ostrowskiej konkatedrze.
W homilii biskup kaliski wskazał, że szkoła jest przedłużeniem domu rodzinnego. – Dom jest pierwszym etapem naszego życia, pierwszą wspólnotą, w której się wychowujemy. W rodzinie we wczesnym dzieciństwie zaczynamy poznawać ludzi i świat, w rodzinie spędzamy pierwsze lata. Przychodzi jednak czas, kiedy podejmujemy naukę w szkole i wchodzimy do innej, pozarodzinnej społeczności. W szkole uczymy się czytać, pisać, liczyć, modlić. Zapoznajemy się z historią naszego kraju, narodu, poznajemy świat, historię innych narodów, ale uczymy się także na lekcjach biologii, fizyki, chemii poznając ten świat, prawa przyrody. Zdobywamy wiedzę o człowieku, o świecie, także o Bogu. Człowiek, który potrafi sobie stawiać pytania i szukać na nie odpowiedzi ciągle się rozwija – mówił celebrans.
Podkreślił, że szkoła nie tylko kształci, ale także wychowuje, kształtuje charaktery. – Dobra szkoła uczy nas mądrości życiowej, która jest później weryfikowana przez życie. Pochwała mądrości jest wyrażona na kartach Pisma Świętego. Z tej racji, że szkoła wychowuje bardzo często porównujemy ją z matką. Mówimy Alma Mater – Matka Karmicielka. Taką małą Alma Mater jest Wasza szkoła. Szkoła jak matka karmi nas mądrością, pokarmem duchowym – przekonywał kaznodzieja.
Z okazji jubileuszu życzył łaski wiary. – Wiara w Jezusa Chrystusa daje nam perspektywę, która nie kończy się na ziemi, nawet wtedy, kiedy człowiek musi dźwigać ciężki krzyż. Życie wieczne nie jest zamienne na żadne inne wartości. Tego nie można kupić, na to trzeba zapracować. Życzę Wam tej łaski wiary, byście pielgrzymując ubogacali się w mądrości, z nadzieją, że warto być dobrym człowiekiem, bo tylko Bóg wszystko widzi, tylko Bóg potrafi czytać w naszych sercach. Człowiek, który jest mądry, dobrze wychowany potrafi być też wdzięczny wobec Boga i ludzi. Niech to spotkanie ubogaci Was napełniając wdzięcznością wobec Boga i ludzi – powiedział bp Janiak.
W procesji z darami Zespół Szkół Ekonomicznych przekazał produkty żywnościowe dla Ośrodka Ochrony Poczętego Życia w Odolanowie, w którym znajdują schronienie matki oczekujące dziecka. Dom prowadzony jest pod patronatem biskupa kaliskiego.
Wraz z biskupem kaliskim modlili się: ks. kan. Krzysztof Nojman, proboszcz konkatedry, ks. prał. Tomasz Ilski, poprzedni proboszcz, kapłani, przedstawiciele władz samorządowych, absolwenci, pracownicy i uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych.
W czasie Eucharystii śpiewała solistka operowa Genowefa Żłobińska, absolwentka szkoły.
Po Mszy św. uczestnicy zjazdu udali się do Ostrowskiego Centrum Kultury na akademię okolicznościową. Wcześniej absolwenci spotkali się w szkole.
Szkoła Handlowa Towarzystwa Kupców w Ostrowie Wielkopolskim powstała w 1925 r. Założycielom szkoły przyświecał cel wykształcenia fachowych pracowników w zakresie handlu i dziedzin pokrewnych. Trzeba było odrobić zaniedbania czasów zaborów, gdy to brakowało w Ostrowie tego typu placówki oraz odpowiedzieć na zapotrzebowanie w tej mierze rozwijającego się życia gospodarczego. Autorem pomysłu założenia Szkoły Handlowej był Józef Gniazdowski. Towarzystwo Kupców w Ostrowie, które w pełni poparło inicjatywę Józefa Gniazdowskiego, otrzymało koncesję na prowadzenie szkoły od Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego 24 marca 1925 r. Szkoła Handlowa powstała jako średnia uczelnia zawodowa 3-klasowa, koedukacyjna. W 1936 r. otrzymała prawa publiczne.
W 90-letniej historii szkoły najdłużej, bo przez 35 lat, dyrektorem był jej założyciel Józef Gniazdowski. Swoją funkcję pełnił do roku 1960, kiedy to przeszedł na emeryturę. Zmarł krótko potem. Jego następcą został Jan Dwornik, absolwent Szkoły Handlowej z lat międzywojennych, pracownik Okręgowego Ośrodka Metodycznego przy Kuratorium Okręgu Szkolnego w Poznaniu. Funkcję tę pełnił z pięcioletnią przerwą do 1986 r. Po nim urząd piastował Zbigniew Jakubowski. Obecnie dyrektorem jest Beata Matuszczak. W szkole funkcjonuje Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół, którego prezesem jest Henryk Sztukowski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.