Bp Janiak: dobrze przeżywana Eucharystia łączy z Panem Bogiem i ludźmi
26 maja 2016 | 15:29 | ek Ⓒ Ⓟ
– Dobrze przeżywana Eucharystia łączy nie tylko z Bogiem, ale łączy z ludźmi. Poczujmy się apostołami jednoczenia w rodzinie, sąsiedztwie. Kto nie jest w jedności z drugim człowiekiem nie jest w jedności z Bogiem – mówił biskup kaliski Edward Janiak, który przewodniczył uroczystościom Bożego Ciała w Kaliszu. Procesja rozpoczęła się w katedrze św. Mikołaja, skąd ulicami miasta przeszła na rynek, gdzie biskup udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.
Po zakończeniu procesji Mszy św. na rynku przewodniczył bp senior Stanisław Napierała. Wraz z nim koncelebrowali: biskup kaliski Edward Janiak, księża neoprezbiterzy i licznie zgromadzeni kapłani.
W homilii biskup kaliski podkreślił, że Kościół żyje Eucharystią. Przypomniał, że w wielkich zgromadzeniach liturgicznych, w kongresach eucharystycznych: międzynarodowych, krajowych czy diecezjalnych, nie chodzi o manifestację siły doczesnej Kościoła, ilości i zawartości jego członków, ale chodzi o przeżywanie i ożywanie wiary w Eucharystię, która jest siłą i mocą Kościoła. – Posilając się chlebem eucharystycznym żyjemy Bogiem, który daje nam wolność do wyboru dobra – powiedział hierarcha.
Wskazał, że Eucharystia jest szczytem miłości i miłosierdzia Boga wobec człowieka. – On bowiem został z nami aż do skończenia świata. Pamiętajmy, że najpiękniejszą monstrancją dla Pana Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie jest serce człowieka, a nie złote tabernakulum – zaznaczył.
– Przy pierwszym ołtarzu rozważaliśmy, że Eucharystia jest ofiarą. W Wieczerniku narodziła się Eucharystia, bezkrwawa ofiara Ciała i Krwi naszego Pana. Chrystus umarł dla naszego zbawienia, dlatego Bóg nie gardzi żadnym człowiekiem – mówił bp Janiak.
Zaznaczył, że drugi ołtarz miał uświadomić, że Eucharystia jest pokarmem dla duszy. – Potrzebujemy chleba powszedniego, pracujemy na ten chleb, codziennie go spożywamy, ale ten chleb nam nie wystarcza, bo życie ludzkie nie wyczerpuje się w życiu biologicznym. Człowiek nosi w sobie życie duchowe, które też potrzebuje pokarmu, a jest nim Słowo Boże i chleb eucharystyczny – powiedział.
Wyjaśnił, że trzeci ołtarz ukazywał Eucharystię, jako zadatek życia wiecznego. – To tutaj na ziemi mamy zapracować na niebo przez uczciwe życie, wypełnianie Przykazań Bożych i prawa Bożego – przypomniał biskup.
– Na zakończenie Chrystus jakby w testamencie powiedział: „Aby wszyscy stanowili jedno jak Ty Ojcze we Mnie, a Ja w Tobie”. Niestety, jesteśmy ciągle chorzy na brak jedności. Niekoniecznie trzeba patrzeć na Irak, spoglądać na parlament, na życie publiczne, na wielkie odłamy chrześcijaństwa, żeby to zauważyć. Wszystkich nas to dotyka – mówił biskup Janiak w kontekście czwartego ołtarza eucharystycznego.
– Poczujmy się apostołami jednoczenia w rodzinie, sąsiedztwie. Tak trudno jest ludzi łączyć, a łatwo jest dzielić przez pomówienie, wyrządzenie krzywdy, uprzedzanie do innych. Kto nie jest w jedności z drugim człowiekiem nie jest w jedności z Bogiem – powiedział bp Janiak.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.