Bp Janiak: dzieło prowadzone przez Towarzystwo św. Brata Alberta jest żywym testamentem świętego
08 czerwca 2017 | 22:22 | ek | Kalisz Ⓒ Ⓟ
Dzieło prowadzone przez Towarzystwo św. Brata Alberta jest żywym testamentem świętego – powiedział bp Edward Janiak przed centralnymi uroczystościami ku czci św. Brata Alberta, które odbędą się w sobotę, 10 czerwca, w Krakowie.
Główne ogólnopolskie uroczystości ku czci św. Brata Alberta odbędą się w sobotę, 10 czerwca, w Krakowie na „Białych Morzach”, w Sanktuarium św. Jana Pawła II. Mszy św. o godz. 12.00 będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
W Eucharystii wezmą udział biskupi polscy oraz przedstawiciele władz świeckich. Do udziału w liturgii zostali zaproszeni także ubodzy, artyści, podopieczni Caritas Archidiecezji Krakowskiej, uczniowie i nauczyciele szkół, a także fundacje i parafie, którym patronuje św. Brat Albert.
Z podopiecznymi Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta spotka się także biskup kaliski Edward Janiak, który od siedmiu lat jest asystentem kościelnym Towarzystwa.
Bp Edward Janiak w rozmowie z KAI podkreśla, że zbliżające się uroczystości będą wielkim dziękczynieniem za tę niezwykłą postać, jaką był św. Brat Albert. – Adam Chmielowski to artysta, który w powstaniu styczniowym stracił nogę. Ten bardzo uzdolniony, wykształcony, utalentowany człowiek, który schodzi do poziomu ogrzewalni i bez reszty oddaje się biednym jest dla nas niedoścignionym przykładem – mówi asystent kościelny Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.
Duchowny dodaje, że Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta, które istnieje od 1981 r., prowadzi w Polsce ponad 150 placówek, w tym 80 domów noclegowych i swoją opieką obejmuje ponad 3 tys. osób. – To dzieło bardzo często jest prowadzone przez osoby świeckie. Ogromną rolę spełniają także siostry albertynki. W sobotę spotykamy się w Krakowie, aby dziękować Bogu za tę niezwykłą osobę, jaką był św. Brat Albert i wspólnie modlić się w intencji dzieł przez niego stworzonych – zaznaczył bp Janiak.
Biskup kaliski wskazuję, że w obecnych czasach jawi się nowa grupa bezdomnych. – Podopieczni to najczęściej ludzie, którym w życiu coś nie wyszło i należy im podać pomocną rękę. Musimy pamiętać, że dzisiaj do schronisk trafiają ludzie wykształceni, którzy załamują się, mają depresję i potrzebują pomocy drugiego człowieka. Często to nie są ludzie biedni czy obciążeni chorobą alkoholową, ale nie radzący sobie w życiu . Stąd też w całej Polsce dostrzega się takich ludzi i z pomocą urzędów miast i gmin to dzieło jest prowadzone – powiedział hierarcha.
Od 25 grudnia 2016 do 25 grudnia 2017 w Kościele trwa Rok św. Brata Alberta.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.