Bp Janiak: Kościół nigdy nie będzie przeciw życiu
06 maja 2018 | 18:28 | ek | Żerków Ⓒ Ⓟ
Nie zabijaj znaczy nie zabijaj ani tego życia pod sercem matki ani tego życia, które już gaśnie. Kościół nigdy nie będzie przeciw życiu – mówił biskup kaliski Edward Janiak, który przewodniczył Mszy św. z okazji 300-lecia fundacji kościoła w Żerkowie. Jubileuszowe obchody połączono z odpustem ku czci św. Stanisława Biskupa, patrona parafii.
W homilii biskup kaliski wskazywał na św. Stanisława, o którym kroniki historyczne mówią, że był człowiekiem rozmodlonym, miłosiernym, bo troszczył się o ubogich, był dobrym pasterzem swojej owczarni na wzór samego Chrystusa. – To był dobry biskup, oddał życie za Kościół. Św. Stanisław stał się zwornikiem narodu, symbolem wolności Kościoła, symbolem obrony praw Kościoła przed władzą świecką – stwierdził kaznodzieja.
Odwołując się do dzisiejszej Ewangelii biskup podkreślał, że najważniejszym przykazaniem jest miłować Pana Boga i człowieka. – Niby to takie proste, a tyle dzisiaj kłótni, nastawiania ludzi na siebie. To przykazanie jest ciągle aktualne. Boga nie można miłować nie miłując człowieka. To jest jedna z dróg Kościoła do Boga. Kto gardzi ludźmi gardzi Bogiem. Swojego szczęścia nie można budować na nieszczęściu bliźniego – zaznaczył bp Janiak.
Przekonywał, że przykazania Boże nie starzeją się, zawsze są aktualne i obowiązują. – Bóg takie prawa ustanowił. Nie zabijaj znaczy nie zabijaj ani tego życia pod sercem matki ani tego życia, które już gaśnie. Dzisiaj człowiek chciałby sam decydować i niektóre państwa takie prawa wprowadzają jak aborcja czy eutanazja. Kościół nigdy nie będzie przeciw życiu – akcentował hierarcha.
Bp Janiak poświęcił dwie tablice: jedną upamiętniającą 300-lecie kościoła i drugą wykonaną z okazji 25. rocznicy powstania diecezji kaliskiej.
W Żerkowie już w czasach średniowiecza istniały dwa kościoły – parafialny pw. św. Stanisława, zbudowany przypuszczalnie tuż po 1253 r. na wzgórzu poza miastem oraz miejski pw. św. Mikołaja wzniesiony w 1283 r. Kościół parafialny pod koniec XVI w. uległ zniszczeniu w czasie pożaru. W latach 1600-1610 nowy murowany kościół ufundował Andrzej Roszkowski.
Zachowana do dnia dzisiejszego świątynia wzniesiona została w wyniku rozbudowy i przebudowy poprzedniego kościoła w latach 1710-1718 z fundacji Macieja Radomickiego, ówczesnego wojewody inowrocławskiego i starosty generalnego Wielkopolski.
W kościele znajduje się bogata barokowa dekoracja pochodząca z 1718 r. oraz polichromie wykonane przez franciszkańskiego artystę malarza Adama Swacha w 1717 r. W ołtarzu głównym umieszczony jest obraz z XVIII w. przedstawiający św. Stanisława wskrzeszającego Piotrowina.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.