Drukuj Powrót do artykułu

Bp Janiak: Kościół nigdy nie będzie przeciw życiu

06 maja 2018 | 18:28 | ek | Żerków Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Ewa Kotowska-Rasiak

Nie zabijaj znaczy nie zabijaj ani tego życia pod sercem matki ani tego życia, które już gaśnie. Kościół nigdy nie będzie przeciw życiu – mówił biskup kaliski Edward Janiak, który przewodniczył Mszy św. z okazji 300-lecia fundacji kościoła w Żerkowie. Jubileuszowe obchody połączono z odpustem ku czci św. Stanisława Biskupa, patrona parafii.

W homilii biskup kaliski wskazywał na św. Stanisława, o którym kroniki historyczne mówią, że był człowiekiem rozmodlonym, miłosiernym, bo troszczył się o ubogich, był dobrym pasterzem swojej owczarni na wzór samego Chrystusa. – To był dobry biskup, oddał życie za Kościół. Św. Stanisław stał się zwornikiem narodu, symbolem wolności Kościoła, symbolem obrony praw Kościoła przed władzą świecką – stwierdził kaznodzieja.

Odwołując się do dzisiejszej Ewangelii biskup podkreślał, że najważniejszym przykazaniem jest miłować Pana Boga i człowieka. – Niby to takie proste, a tyle dzisiaj kłótni, nastawiania ludzi na siebie. To przykazanie jest ciągle aktualne. Boga nie można miłować nie miłując człowieka. To jest jedna z dróg Kościoła do Boga. Kto gardzi ludźmi gardzi Bogiem. Swojego szczęścia nie można budować na nieszczęściu bliźniego – zaznaczył bp Janiak.

Przekonywał, że przykazania Boże nie starzeją się, zawsze są aktualne i obowiązują. – Bóg takie prawa ustanowił. Nie zabijaj znaczy nie zabijaj ani tego życia pod sercem matki ani tego życia, które już gaśnie. Dzisiaj człowiek chciałby sam decydować i niektóre państwa takie prawa wprowadzają jak aborcja czy eutanazja. Kościół nigdy nie będzie przeciw życiu – akcentował hierarcha.

Bp Janiak poświęcił dwie tablice: jedną upamiętniającą 300-lecie kościoła i drugą wykonaną z okazji 25. rocznicy powstania diecezji kaliskiej.

W Żerkowie już w czasach średniowiecza istniały dwa kościoły – parafialny pw. św. Stanisława, zbudowany przypuszczalnie tuż po 1253 r. na wzgórzu poza miastem oraz miejski pw. św. Mikołaja wzniesiony w 1283 r. Kościół parafialny pod koniec XVI w. uległ zniszczeniu w czasie pożaru. W latach 1600-1610 nowy murowany kościół ufundował Andrzej Roszkowski.

Zachowana do dnia dzisiejszego świątynia wzniesiona została w wyniku rozbudowy i przebudowy poprzedniego kościoła w latach 1710-1718 z fundacji Macieja Radomickiego, ówczesnego wojewody inowrocławskiego i starosty generalnego Wielkopolski.

W kościele znajduje się bogata barokowa dekoracja pochodząca z 1718 r. oraz polichromie wykonane przez franciszkańskiego artystę malarza Adama Swacha w 1717 r. W ołtarzu głównym umieszczony jest obraz z XVIII w. przedstawiający św. Stanisława wskrzeszającego Piotrowina.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.