Bp Janiak: mamy obowiązek ludzi łączyć, a nie dzielić
20 sierpnia 2018 | 09:32 | ek | Brzeźnio Ⓒ Ⓟ
Mamy obowiązek ludzi łączyć, a nie dzielić. Wyrazem miłości do Pana Boga jest szacunek dla drugiego człowieka – mówił bp Edward Janiak w Brzeźniu podczas Mszy św. odpustowej ku czci św. Rocha. Biskup kaliski poświęcił odnowioną świątynię, dzwonnicę i krzyż misyjny.
W homilii biskup przybliżył sylwetkę św. Rocha i zachęcał parafian, aby naśladowali swojego patrona, który pomagał chorym i biednym. Dodał, że kult św. Rocha bardzo szybko rozwijał się w Europie. – W ikonografii św. Roch przedstawiany jest jako młody pielgrzym albo jako żebrak w łachmanach z psem liżącym mu rany. Jest patronem aptekarzy, lekarzy, szpitali, więźniów, a także zwierząt domowych – powiedział.
Ubolewał, że w dzisiejszych czasach widoczne są nieporozumienia między ludźmi nie tylko w polityce, ale nawet w rodzinach. – Jak trudno jest ludzi jednoczyć. Jeśli przyjmujemy pokarm duchowy, chleb życia to musimy mieć świadomość, że mamy obowiązek ludzi łączyć, dawać świadectwo o miłości. Uczcie młodzież szacunku do dziadków, rodziców, do każdego człowieka, bo w tym jest mądrość i w tym przejawia się miłość do Boga – prosił bp Janiak.
Uroczystość zakończyła procesja wokół kościoła i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
Parafię w Brzeźniu erygowano w XIII w. i zapewne wtedy też zbudowano pierwszy drewniany kościół. Po raz pierwszy wspomniano go w dokumentach kościelnych w 1456 r. Nosił wezwanie św. Idziego i spłonął częściowo w 1628 r., ale został wkrótce odbudowany.
Na początku XVIII w. stan techniczny kościoła uległ pogorszeniu i w latach 1755-1758 wzniesiono nową świątynię ufundowaną przez Kazimierza Błeszczyńskiego, chorążego sieradzkiego. Budowę zrealizowano wg projektu działającego wówczas w Polsce włoskiego architekta Guido Antonia Longhiego. Konsekracja kościoła pw. św. Idziego odbyła się w 1761 r.
W ołtarzu głównym umieszczony jest obraz przedstawiający patrona świątyni i parafii – św. Idziego z poł. XVIII w. z srebrnej sukience z 1817 r. Obok kościoła stoi dzwonnica wybudowana w 1761 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.