Bp Janiak: najważniejsze, że nasze imiona zapisane są w niebie
03 lipca 2016 | 14:36 | ek Ⓒ Ⓟ
Najważniejsze jest to, że nasze imiona zapisane są w niebie przez otrzymany chrzest święty – mówił biskup kaliski Edward Janiak, który przewodniczył Mszy św. w parafii pw. Narodzenia NMP w Goszczu z okazji obchodów 1050-lecia Chrztu Polski i 860. rocznicy wzmianki o Goszczu w bulli papieża Hadriana IV.
W homilii celebrans odwołując się do niedzielnej Ewangelii mówił, że trzeba dziś robić wszystko, by ocalić pokój. – Trzeba nam pokój budować w nas samych, ale też tam, gdzie wypada nam żyć. We współczesnym świecie sprawa pokoju jest wciąż aktualna, bo ten pokój ciągle jest zagrożony. Trzeba więc robić wszystko, aby go ocalić, umocnić, utrwalić – zaznaczył bp Janiak, który dodał, że człowiek nie zawsze jest budowniczym pokoju.
Stwierdził, że podstawowym środowiskiem tworzącym pokój jest rodzina, niezależnie od statusu materialnego, awansu społecznego czy szerokości geograficznej, na której rodzina egzystuje. – Akceptacja podstawowego statusu rodziny na wszystkich kontynentach, we wszystkich krajach, jest gwarantem pokoju na świecie. Rodzina bowiem jest instytucją życia, które jest największą wartością na ziemi. Rodzina jest szkołą wartości ogólnoludzkich, humanistycznych, religijnych, obywatelskich, które integrują, wychowują i uczą – przekonywał kaznodzieja.
Zaznaczył, że podstawową szkołę życia wynosi się z domu. – To, co człowiek przeżyje w rodzinie, w młodości to jest najpiękniejszy testament, z którym idzie w życie. Gdziekolwiek człowiek znajdzie się w świecie, to nie zapomina nigdy tych zwyczajów świętych wyniesionych z domu rodzinnego, ale też tego klimatu kościoła parafialnego. Bardzo często zapisani są w pamięci nauczyciele i duszpasterze – powiedział ordynariusz diecezji kaliskiej.
Zachęcał wiernych do okazywania wdzięczności Panu Bogu i ludziom. – Wdzięczność to cnota chrześcijańska, o której dzisiaj zapomina się. Bądźmy wdzięczni Panu Bogu za ludzi, którzy są dla nas drogowskazami na naszej drodze życia – mówił bp Janiak.
W uroczystości uczestniczyli: bp Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelickiego, ks. Jarosław Pizoń, inspektor wrocławskiej prowincji zgromadzenia salezjańskiego, ks. Ryszard Jeleń, salezjanin, dziekan dekanatu twardogórskiego, ks. Mirosław Porucznik, salezjanin, proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP w Goszczu, przedstawiciele władz samorządowych i licznie zgromadzeni mieszkańcy Goszcza i okolic.
Eucharystię uświetniły: Chór „Rapsodia” z Twardogóry i Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Policji z Wrocławia.
Po południu na dziedzińcu przy pałacu zaplanowano piknik rodzinny, podczas którego przewidziano koncert i paradę Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych, koncert i paradę Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Policji, przedstawienie Teatru Form Wielu oraz anielskich szczudlarzy – spektakl rodzinny, atrakcje, zabawy i animacje przygotowane przez zespół „Czerwona Kalina”. O godz. 18.00 przy kościele ewangelickim odbędzie się symfoniczny koncert plenerowy „Quo Vadis” w wykonaniu Zabrzańskiej Orkiestry Symfonicznej, Zabrzańskiego Chóru Młodzieżowego „Rezonas con tutti” oraz solistów.
Po raz pierwszy miejscowość Goszcz wymieniona została w tzw. bulii wrocławskiej, wydanej 23 kwietnia 1156 r. przez papieża Hadriana IV, potwierdzającej zasięg i wyposażenie ówczesnej diecezji wrocławskiej, natomiast najstarsza informacja o miejscowym proboszczu pochodzi z dokumentu wystawionego w 1291 r. przez biskupa wrocławskiego Tomasza. Obecna świątynia w Goszczu pochodzi z 1754 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.