Bp Janiak: najważniejszy jest kontakt z drugim człowiekiem
26 października 2015 | 20:48 | ek Ⓒ Ⓟ
Najważniejszy w życiu jest kontakt z drugim człowiekiem. Każdy człowiek jest stworzony na obraz i podobieństwo Boże, nawet gdyby inaczej myślał, inaczej wierzył – mówił bp Edward Janiak do społeczności Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej podczas inauguracji roku akademickiego 2015/2016. Biskup kaliski przewodniczył Mszy św. w kościele pw. Świętej Rodziny w Kaliszu.
W homilii ks. Marcin Zych podkreślał, że w życiu człowieka dążenie do prawdy powinno być najważniejszym wezwaniem. – My kapłani nie możemy stanąć przy ołtarzu Pana, w Jego obecności i nie głosić prawdy, chociaż ta prawda czasami może być trochę niewygodna, może człowieka zaboleć, ale to często pobudzi do myślenia, dalszego poszukiwania, otwierania się naprawdę – powiedział diecezjalny duszpasterz akademicki.
Zachęcał studentów, aby zawsze dążyli do poznawania prawdy. – Was drodzy studenci, którzy co dopiero przekroczyliście mury tej uczelni, proszę i zapraszam, abyście w każdym swoim działaniu, w każdym wymiarze zdobywania wiedzy zawsze dążyli do prawdy i stali na straży prawdy. To będzie Wasz największy depozyt i największe dzieło, którego dokonacie, jeśli zbudujecie swoje życie na fundamencie prawdy, jeśli do niej będziecie dążyli – przekonywał kaznodzieja.
Odwołał się do słów papieża Benedykta XVI, które wypowiedział rozpoczynając swój pontyfikat: „Idźmy dalej ufni, że Bóg jest po naszej stronie”. – Idźmy dalej w ten nowy rok akademicki 2015/2016 przekonani, że Bóg jest po naszej stronie. Idźmy dalej, a On nas nie pozostawi, On nas umocni, poprowadzi i nam pobłogosławi – mówił ks. Zych.
Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa biskup kaliski wskazywał, że Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa dla miasta Kalisza jest ozdobą i siłą intelektu. –Wielu młodych ludzi trafia tutaj nie tylko po to, aby ubogacić się w cnotę mądrości, ale uczelnia też wychowuje, przygotowuje do dalszego życia – zaznaczył celebrans, który zachęcał studentów, aby mieli kontakt z duszpasterstwem akademickim.
Podzielił się też osobistą refleksją na temat przebytej choroby nowotworowej. – Kiedy byłem w Poznaniu na leczeniu, a patrząc na wyniki jedną nogą byłem na tamtym świecie, bo był to złośliwy nowotwór gardła, wielu ludzi odchodziło do wieczności przy takim wyroku, to nasunęła mi się taka refleksja, gdyby Pan Bóg dał mi drugie życie to co zmieniłbym? Doszedłem do wniosku, że nic nie zmieniłbym, to wszystko było tak piękne, tylu ludzi poznałem. Uważam, że najważniejszy w życiu jest kontakt z drugim człowiekiem. Każdy człowiek jest stworzony na obraz i podobieństwo Boże, nawet gdyby inaczej myślał, inaczej wierzył. To jest najcenniejsze – mówił bp Janiak.
Wraz z biskupem kaliskim modlili się: ks. kan. Sławomir Kostrzewa, proboszcz parafii pw. Świętej Rodziny w Kaliszu, ks. prał. Bolesław Kawczyński, poprzedni proboszcz i ks. Marcin Zych, diecezjalny duszpasterz akademicki.
Druga część spotkania odbyła się w auli uczelni. Wśród licznych gości na akademii obecny był bp senior Stanisław Napierała, który gratulował profesorom i studentom osiągnięć. – Ta uczelnia wrosła w moją posługę biskupią, którą dane mi było przez dwadzieścia lat pełnić u początków naszej kaliskiej diecezji. Pragnę podkreślić, że najważniejsze jest wsparcie z góry od Tego, który jest Panem wszelkiej wiedzy, mądrości, umiejętności. Niech On, Bóg Wam szczodrze wszystkim błogosławi, a zwłaszcza Wam studenci pierwszego roku, którzy wyruszacie w przyszłość piękną, ale niełatwą – powiedział pierwszy biskup kaliski.
Podczas uroczystości wręczono medale „Zasłużony dla Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu”.
Wykład inauguracyjny nt. „Wytwarzanie przyrostowe technologią przyszłości” wygłosił prof. dr hab. Edmund Weiss, a osiągnięcia uczelni w minionym roku przedstawił prof. dr inż. Jan Chajda, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.