Bp Janiak: Polakom potrzebna jest mądrość, która swe korzenie ma w Bogu
12 listopada 2016 | 10:19 | ek Ⓒ Ⓟ
Polakom potrzebna jest mądrość, która swe korzenie ma w Bogu. Bez niej tracimy perspektywę, gubimy proporcje, wpadamy w chaos myślowy, zmieniamy demokrację w anarchię, nad dobro wspólne stawiamy interes partyjny lub często osobisty – mówił biskup kaliski Edward Janiak podczas I Pielgrzymki Sołtysów do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.
W 98. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w kaliskiej bazylice zgromadzili się sołtysi z Wielkopolski. Zgromadzonych powitał ks. prał. Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.
W homilii celebrans nawiązał do 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. – Rok 1918. Nadeszła wreszcie upragniona chwila wolności, która wywołała falę radości i entuzjazmu. Z perspektywy czasu wiemy, że tak długo oczekiwana wolność trwała zaledwie 21 lat. Niedawno 1 września obchodziliśmy 77 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Zgotował ją hitlerowski faszyzm, który walczył z wartościami chrześcijańskimi w imię rasy. Powojenny stalinizm walczył z wartościami chrześcijańskimi w imię klasy robotniczej, której miał rzekomo bronić. Obydwa systemy detronizowały Boga i w Jego miejsce, jako najwyższą wartość, stawiały wolę dyktatora – zaznaczył bp Janiak.
Stwierdził, że człowiek, który detronizuje Boga ogłasza się panem życia i śmierci, co prowadzi do zagłady. – Takie prawo panowało zarówno w Oświęcimiu, jak i Katyniu. Oto do czego jest zdolny człowiek, który odrzuci Boga, wymaże Go ze swego sumienia. Jak groteskowo w świetle tych bolesnych doświadczeń brzmi werdykt Trybunału Europejskiego w Strasburgu o usuwaniu krzyży ze szkół i instytucji publicznych we Włoszech w imię fałszywie pojętej tolerancji, która staje się nietolerancją – powiedział kaznodzieja.
Przekonywał, że Polakom potrzebna jest mądrość, która swe korzenie ma w Bogu. – Bez niej tracimy perspektywę, gubimy proporcje, wpadamy w chaos myślowy, zmieniamy demokrację w anarchię, nad dobro wspólne stawiamy interes partyjny lub często osobisty. Trzeba zawierzyć słowu Bożemu, aby mnie było polityki destrukcyjnej, interesownej, ciasnej i bezwzględnej – mówił biskup kaliski.
Zadając pytanie co dla współczesnego Polaka znaczy ojczyzna wskazywał na prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego i papieża Jana Pawła II, a także bohaterów, którzy oddawali życie za ojczyznę. – Ojczyzna to mowa polska, którą wypowiadało się tylu pisarzy i poetów, mówców i kaznodziejów, polityków i mężów modlitwy. Ojczyzna to groby bohaterów i pomniki naszej kultury. Ojczyzna to polskie zwyczaje w rodzinach, to żywa więź z Kościołem i dziedzictwem chrześcijańskim. Ojczyzna to miejsce, gdzie Bóg nas postawił, zlecił określone zadania i posłannictwo. Za to wspólne dobro będziemy zdawać sprawę nie tylko przed historią, ale przed samym Bogiem. Będziemy rozliczani, a więc wynagradzani za dobro pomnożone i karani za dobro zmarnowane – mówił hierarcha.
Skierował słowa wdzięczności do sołtysów i prosił, aby dbali o swoją małą ojczyznę, budując w niej jedność między ludźmi.
Po komunii św. w kaplicy cudownego obrazu św. Józefa Kaliskiego biskup zawierzył patronowi sołtysów oraz ich rodziny. Pielgrzymkę zakończyła procesja pod figurę św. Jana Pawła II, gdzie złożono kwiaty i odmówiono modlitwę.
Wraz z biskupem kaliskim modlili się: ks. prał. Jacek Plota, kustosz kaliskiej bazyliki, Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego, Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Barbara Czachura, prezes Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego, Krzysztof Nosal, starosta kaliski, a także sołtysi, członkowie rad sołeckich i wierni.
Po Mszy św. w sali OSRiR w Kaliszu odbyło się spotkanie, podczas którego wręczono odznaczenia „Zasłużony dla Rolnictwa” oraz okolicznościowe medaliony XX-lecia Samorządu Rolniczego. Odznaczeniem „Zasłużony dla Rolnictwa” uhonorowano biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.