Drukuj Powrót do artykułu

Bp Janiak: służba straży pożarnej nie jest ideologiczna ani partyjna

04 maja 2018 | 22:38 | ek | Kalisz Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Ewa Kotowska-Rasiak

Służba straży pożarnej nie jest ideologiczna ani partyjna. Mundur strażaka oznacza Polaka, który śpieszy z pomocą – mówił biskup kaliski Edward Janiak, który przewodniczył Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu z okazji Diecezjalnego Dnia Strażaka. Po Eucharystii biskup poświęcił 10 nowych wozów strażackich.

W homilii biskup kaliski wskazywał na św. Floriana, patrona strażaków, którego warto wzywać do pomocy w walce z żywiołami. – Modlimy się do św. Floriana, bo on jest przykładem człowieka charakteru. Nie zaparł się Boga w najtrudniejszych warunkach. Tylko człowiek z charakterem potrafi służyć. Straż pożarna służy człowiekowi. Staje w obronie człowieka i jego mienia. Staje w szeregu służących człowiekowi, który czasem jest zagrożony przez żywioły, kataklizmy, nieszczęścia. Strażacy udzielają pierwszej pomocy sanitarnej. To jest naprawdę bezinteresowna służba – zaznaczył celebrans.

Przekonywał, że służba straży pożarnej nie jest ideologiczna ani partyjna. – Strażak nosi mundur, którego w społeczeństwie nie musi wstydzić się. Ten mundur oznacza Polaka, który śpieszy z pomocą. Ten mundur staje w obronie Polaka i nie kojarzy się ani z aresztowaniem, ani reżimem – powiedział hierarcha.

Po Mszy św. bp Janiak poświęcił 10 nowych wozów strażackich przekazanych strażakom z południowej Wielkopolski. W całej Wielkopolsce zakupiono 30 nowych pojazdów.

Na zakończenie uroczystości strażacy udali się pod pomnik św. Jana Pawła II, gdzie złożono kwiaty i odmówiono modlitwę.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.