Bp Janiak: sutanna jest szatą chwały Bożej
31 października 2015 | 16:17 | ek Ⓒ Ⓟ
– Sutanna jest szatą chwały Bożej. Jest zewnętrzną formą przyznawania się do Pana Boga – powiedział biskup kaliski do alumnów, którzy dzisiaj przyjęli strój duchowny. Obłóczyny seminarzystów kieleckiego seminarium duchownego odbyły się w katedrze św. Mikołaja.
W homilii biskup kaliski podkreślił, że ubiór wskazuje na powołanie człowieka. – W ubiorze jest zawarta informacja o naszym powołaniu. Są szaty, które wyrażają wnętrze, powołanie człowieka, wyrażają to, czego nie da się wyrazić słowami, więź człowieka z Bogiem. Szata jest symbolem tej więzi. Taką szatą jest sutanna, którą dzisiaj, po dwuletniej formacji intelektualnej i duchowej przyjmujecie – powiedział celebrans.
Zaznaczył, że osoba nosząca sutannę nie może być aktorem. – Taka osoba musi przemawiać do świata, bo sutanna przemawia i do tego trzeba dorastać w sensie duchowym, w sensie używanych słów, zachowania. Ile sympatii budzi sutanna wśród ludzi. Na to pracowały pokolenia. Ile wspomnień z dzieciństwa, z czasów katechezy, z czasów duszpasterstwa. Człowieka w sutannie nikt się nie obawia. On nie uderzy, nie obrazi, nie znieważy – wyjaśnił kaznodzieja.
Stwierdził, że sutanna nieraz budzi wśród ludzi złość, a nawet nienawiść. – Spotykamy środowiska, w których nie ma tolerancji dla stroju duchownego. To choroba ludzi sytych, zarozumiałych, wierzących tylko w siebie. Strój duchowny niepokoi, burzy hierarchię wartości – zauważył hierarcha.
Wskazał, że sutanna jest szatą chwały Bożej i jest zewnętrzną formą przyznawania się do Pana Boga. – Ile osób pochwali imię Boga, gdy spotyka kapłana w sutannie, ile osób zastanowi się dlaczego on chodzi w niewygodnej szacie, komu on służy. Nie da się przejść obojętnie – zapewnił bp Janiak i dodał, że szata duchowna stoi na straży powołania.
Zaznaczył, że sutanna jednoznacznie określa, że ten, który ją nosi jest apostołem Jezusa Chrystusa. – Dzisiaj decydujecie się być apostołami Jezusa. Bez słowa, bo mówić będziecie sutanną. Nie splamcie tej wymowy, nie unikajcie jej – powiedział ordynariusz diecezji kaliskiej.
W uroczystości uczestniczyli, m.in.: ks. inf. Tadeusz Szmyt, ks. prał. Adam Modliński, proboszcz katedry, ks. Piotr Górski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu, moderatorzy, wykładowcy, klerycy, rodzice i krewni alumnów trzeciego roku.
Sutanny otrzymało 8 kleryków trzeciego roku.
Wyższe Seminarium Duchowne w Kaliszu zainaugurowało swoją działalność 4 listopada 1998 r. Obecnie formację seminaryjną odbywa 41 kleryków.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.