Bp Janiak: Św. Izydor pokazuje nam drogę do Pana Boga przez modlitwę
11 maja 2016 | 10:44 | ek Ⓒ Ⓟ
– Św. Izydor uczy nas pokory i pokazuje nam drogę do Pana Boga przez modlitwę. Człowiek, który nie modli się prędzej czy później traci wiarę – mówił biskup kaliski Edward Janiak podczas sumy odpustowej w kościele pw. św. Izydora Oracza w Biadkach. Uroczystość połączono z udzieleniem młodzieży sakramentu bierzmowania.
W homilii bp Janiak wskazując na św. Izydora Oracza podkreślał, że miał on charyzmat do modlitwy. – Św. Izydor nawet przy ciężkiej pracy miał łączność z Panem Bogiem. Wszędzie dawał świadectwo modlitwy. Był bardzo wrażliwy na biedę ludzką. Jako skromny biedny człowiek zawsze dzielił się z innymi, bo uważał, że jeszcze komuś jest trudniej żyć niż jemu samemu. Po śmierci zwykłego prostego człowieka ciężkiej pracy od razu otoczony był kultem. Ludzie przy jego grobie doznawali uzdrowień i cudów – zaznaczył kaznodzieja.
Za przykładem św. Izydora zachęcał wiernych do modlitwy. – Św. Izydor uczy nas pokory i pokazuje nam drogę do Pana Boga przez modlitwę. Człowiek, który nie modli się prędzej czy później traci wiarę. Kto nie przystępuje do sakramentów świętych stopniowo oddala się od Boga – stwierdził hierarcha.
Przekonywał, że Kościół jest święty, ale składa się z ludzi. – Żyjemy w takich czasach, że w Kościele chcieliby rządzić ci, którzy do kościoła nie przychodzą. Chcą dyktować co Kościół ma robić. Rozwodnicy chcieliby nas uczyć jak żyć w czystości małżeńskiej, złodzieje jak być uczciwym. Tak nie może być. Nie ma demokracji w Kościele. Kościół jest święty, ale składa się z ludzi – mówił ordynariusz diecezji kaliskiej.
Zwracając się do młodzieży prosił, aby zawsze miała odwagę przyznać się do Chrystusa. – Jesteście Panu Bogu potrzebni. Pan Bóg w sprawach wiary posługuje się ludźmi. Przez życie trzeba zapracować na niebo, przez dobre uczynki, świadectwo, wrażliwość, dobroć, nie przez złość, przekleństwo. Wiara chrześcijańska nakazuje nam miłować nieprzyjaciół i umieć przebaczyć drugiemu człowiekowi. Starajcie się być przykładem i podporą dla innych – zaznaczył bp Janiak.
Sumę odpustową zakończyła procesja wokół kościoła i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
Wraz z biskupem kaliskim modlili się kapłani z dekanatu krotoszyńskiego z dziekanem ks. prał. Aleksandrem Genderą, proboszcz parafii w Biadkach ks. Włodzimierz Andrzejak i parafianie.
Uroczystość uświetniła Orkiestra Dęta „Ołobok” pod batutą Stanisława Jarosika.
Początki parafii w Biadkach sięgają czasów tuż po zakończeniu I wojny światowej, kiedy w miejscowej szkole (dzisiejszy dom parafialny) ks. Kazimierz Pankiewicz z Kobierna począwszy od stycznia 1919 r. odprawiał co niedzielę Mszę św. 3 lipca 1925 r. abp poznański i gnieźnieński kard. Edmund Dalbor erygował parafię. W 1936 r. rozpoczęto budowę świątyni, która nie została ukończona do II wojny światowej. W 1942 r. Niemcy zniszczyli całkowicie kościół wysadzając go w powietrze. Po wojnie parafia otrzymała drewniany barak, który został wyremontowany i poświęcony jako kaplica 9 kwietnia 1947 r. Dzisiejszy kościół został zbudowany w latach 1973-1975, a konsekracji dokonał 25 sierpnia 1985 r. abp Jerzy Stroba, metropolita poznański. Od 2009 r. proboszczem jest ks. Włodzimierz Andrzejak.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.