Drukuj Powrót do artykułu

Bp Janiak: żadna praca wykonywana z miłością nie męczy

21 czerwca 2018 | 13:37 | ek | Kalisz Ⓒ Ⓟ

Sample

Żadna praca wykonywana z miłością nie męczy. Wzorem takiej służby jest bł. Hanna Chrzanowska – mówił bp Edward Janiak, który przewodniczył Mszy św. w intencji personelu medycznego w kaplicy św. o. Pio w kaliskim szpitalu. Biskup kaliski wprowadził relikwie błogosławionej i poświęcił jej wizerunek.

W swoim słowie biskup dziękował pielęgniarkom za pochylanie się nad chorym człowiekiem z wrażliwością. – Trzeba mieć charakter, aby dobrze służyć ludziom. Taki charakter miała Hanna Chrzanowska, która wcześniej poszła na emeryturę nie po to, aby odpoczywać, ale żeby służyć chorym w ich domach. Była to wspaniała niewiasta. Dobrze, że Kościół taką osobę pokazał światu. To zwykła świecka pielęgniarka, ale święta – stwierdził celebrans.

Hierarcha dał też świadectwo, że swoje zdrowie zawdzięcza św. Józefowi i podkreślał, że cierpienie uszlachetnia człowieka.

W homilii ks. Arkadiusz Hajdasz wskazywał na fenomen bł. Hanny Chrzanowskiej, która doskonale rozumiała nie tylko potrzeby fizyczne i zdrowotne swoich podopiecznych, ale wiedziała, że człowiek ma też duchowe i intelektualne potrzeby.

Zaznaczył, że błogosławiona pielęgniarka patrzyła na człowieka jak na Chrystusa i była przekonana, że „jeśli ciało jest dobrze i z miłością pielęgnowane, to dusza z czasem otworzy się na Boga”.

Zaznaczył, że bp Damian Muskus podkreślał, iż chorzy zaprowadzili Hannę Chrzanowską do Chrystusa.

Kaznodzieja za abp. Stanisławem Gądeckim powiedział, że „dla całej Polski Hanna Chrzanowska staje się wielkim znakiem. Świat medyczny zyskuje patronkę pielęgniarkę, czyli przedstawicielkę tej służby, która wydaje się najbardziej niezbędna dziś przy każdym chorym człowieku. Hanna pokazuje, że człowiek może zbawić się, jeśli służy człowiekowi z miłością”.

Kapelan szpitala przypomniał też słowa biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka wypowiedziane w dniu beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej, że „była to zwykła pielęgniarka, ale święta osoba, która służąc ludziom chorym w szpitalu, stała się niedościgłym przykładem prostoty i wrażliwości”.

Wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem modlili się: kapelan szpitala w Kaliszu ks. Arkadiusz Hajdasz, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kaliszu ks. Jarosław Kołodziejczak, dyrektor szpitala Wojciech Grzelak, wicedyrektor Danuta Brykowska, przewodniczący Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych Marek Przybył, kapelan biskupa ks. Krzysztof Duchnowski, siostry zakonne, personel medyczny i pacjenci szpitala.

Bł. Hanna Chrzanowska (ur. 7 października 1902 r. w Warszawie, zm. 29 kwietnia 1973 r. w Krakowie, beatyfikowana 28 kwietnia 2018 r. w Krakowie) – polska pielęgniarka, działaczka charytatywna, pisarka, pedagog, instruktorka i prekursorka pielęgniarstwa rodzinnego, domowego i parafialnego, wiceprzewodnicząca oraz członek Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Zawodowych, naczelna redaktor czasopisma „Pielęgniarka Polska”, współorganizatorka Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.