Bp Janocha poprowadził Drogę Krzyżową w intencji osób wykorzystanych seksualnie
19 lutego 2021 | 22:38 | archwwa | Warszawa Ⓒ Ⓟ
W Archikatedrze Warszawskiej i przy Krucyfiksie Baryczków mieszkańcy stolicy modlili się dziś w intencji osób wykorzystanych seksualnie w Kościele. Bp Michał Janocha, który przewodniczył nabożeństwu w imieniu metropolity warszawskiego podkreślił, że „dziś stajemy razem, ramię w ramię z osobami, które doświadczyły dramatu wykorzystania”. Wierni modlili się o odwagę reagowania, gdy komuś dzieje się krzywda.
– Jeśli w przeszłości sposobem reakcji mogło stać się zaniedbanie, to dzisiaj chcemy, aby solidarność stała się naszym sposobem tworzenia obecnej i przyszłej historii – powiedział bp Janocha rozpoczynając w archikatedrze św. Jana Chrzciciela nabożeństwo Drogi Krzyżowej.
Modlitwie przy kolejnych stacjach Drogi Krzyżowej towarzyszyły rozważania przygotowane m.in. przez mężczyznę i kobietę wykorzystanych w młodości przez duchownych, oraz przygotowane przez duszpasterzy, świeckich, psychologów niosących pomoc osobom skrzywdzonym. W katedrze wybrzmiewało: „Chcemy się uczyć, jak być wspólnotą ze zranionymi”.
Idąc za krzyżem, od stacji do stacji, uczestnicy nabożeństwa słyszeli m.in. o strachu i lęku przed współodpowiedzialnością, o których wspomniał w rozważaniach pracownik sądu kościelnego. Mężczyzna wykorzystany seksualnie przez duchownego mówił m.in. o „wzięciu krzyża” i „bólu, który ma początek, ale nie ma końca”.
Delegat biskupa przyjmujący zgłoszenia od osób pokrzywdzonych przyznał, że zgłaszający są tak słabi jak Jezus na Drodze Krzyżowej i jak on stanowią „problem, który narusza święty spokój”. Podkreślił, że tym, co pomaga im wstać i iść do przodu jest miłość Boga.
Psychologowie w swoim rozważaniu zwrócili uwagę, iż to „obecność jest najwyższym wyrazem miłości”. Uczestnicy nabożeństwa modlili się o odwagę „podnoszenia tych, których przygniata krzyż bolesnych doświadczeń” oraz by potrafili „hojnie ofiarować im naszą czułą obecność, uważność, współczucie”.
„Chwilowa niechęć Szymona Cyrenejczyka przymuszonego do pomocy Jezusowi przerodziła się w pełne zaangażowania współczucie – empatię. To pozwala przyjąć perspektywę zranionego” – wspomnieli w swoim rozważaniu duszpasterze. Modlili się za współbraci w kapłaństwie, by zobaczyli „potrzebę nie tyle pouczeń ile wspierającego ramienia”.
„Tam, gdzie cierpi człowiek – zakazy i granice nie powinny się liczyć. Bądźmy jak Weronika na Drodze Krzyżowej, skupiona na tym, aby to co robi jak najmniej bolało” – wierni modlili się słowami rozważania przygotowanego przez inicjatywę „Zranieni w Kościele”.
Najpierw troska o skrzywdzonych, potem o grzesznika – o takich priorytetach wspomniał prawnik w rozważaniach przy stacji wspominającej II upadek Jezusa. „Upada niewinny – Jezus bierze ból skrzywdzonego człowieka na siebie” – dodał.
„Ewangelia na pierwszym miejscu stawia skrzywdzonych. Dobra Nowina jest przede wszystkim opowieścią o słabych, poniżanych, obolałych, doświadczających zła. Jezus zawsze staje po ich stronie” – przypomnieli wierni świeccy przy ósmej stacji Drogi Krzyżowej.
„Naucz nas być blisko osób zranionych, wspierać ich w niesieniu tego krzyża, który na ich barki włożył sprawca. Strzeż nas, byśmy jako wspólnota nie dodawali im cierpienia i nie oddalali od Ciebie – modlili się zebrani Archikatedrze Warszawskiej słowami modlitwy przygotowanej przez przedstawicieli Fundacji św. Józefa.
W imieniu biskupów, bp Janocha modlił się „o miłość, która będzie umiała zbudować wspólnotę ze zranionymi na ich warunkach”. „Daj tę łaskę szczególnie nam: biskupom i kościelnym przełożonym byśmy umieli cierpliwie wysłuchać każdego skrzywdzonego i nie zmarnowali żadnego usłyszanego słowa” – dodał.
Słowa „Boże mój Boże, czemuś mnie opuścił” – przytoczyła w swoim rozważaniu kobieta wykorzystana seksualnie. „Stając pod krzyżem Jezusa nie możemy być Kościołem, który nie płacze w obliczu tych dramatów swoich dzieci. Nigdy do tych dramatów nie możemy się przyzwyczaić” – apelowała.
Przywołując obraz piety: matki obejmującej zdjęte z krzyża ciało Syna przedstawiciele Centrum Ochrony Dziecka zwrócili uwagę, iż „najgłębszą istotą Kościoła jest współczucie i czułość dla wszystkich „maluczkich”, z którymi utożsamił się Jezus”.
„Bóg zechciał być we wspólnocie z nami – poranionymi i doświadczającymi niemocy – przypomnieli przedstawiciele regionalnego punktu konsultacyjnego dla osób zranionych w Kościele. W przygotowanym przez siebie rozważaniu podkreślili, że to w śmierci Jezusa na krzyżu zaczęło się nowe życie osób skrzywdzonych.
Na zakończenie nabożeństwa przy Cudownym Krucyfiksie Baryczków bp Janocha pobłogosławił zebranych relikwiami Krzyża świętego.
Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich został ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w odpowiedzi na apel papieża Franciszka z 2015 r. Obchodzony jest na początku Wielkiego Postu, w piątek po Środzie Popielcowej. W tym roku mottem tego Dnia były słowa „Wspólnota ze Zranionymi”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.