Bp Janocha: Wiara jest drogą pod prąd
24 stycznia 2022 | 03:00 | gie | Warszawa Ⓒ Ⓟ
„Wiara jako droga pod prąd, która budzi śmieszność. Im bardziej pod prąd, tym większa siła oporu, tym większy sprzeciw i pokusa, żeby się poddać, ustąpić, dać się ponieść szerokiej fali” – powiedział bp Michał Janocha podczas centralnego nabożeństwa Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, które było sprawowane w prawosławnej katedrze metropolitalnej św. Marii Magdaleny w Warszawie w niedzielę 23 stycznia.
Prawosławna kolęda w wykonaniu chóru cerkiewnego zabrzmiała na powitanie gości z różnych Kościołów, którzy przybyli na centralne nabożeństwo do cerkwi na warszawskiej Pradze. Gospodarzy reprezentowali hierarchowie: abp Abel, ordynariusz lubelski i chełmski, biskup Paweł, ordynariusz hajnowski, oraz licznie zgromadzone duchowieństwo prawosławne.
Na początku odczytano list metropolity Sawy, w którym hierarcha przestrzegał, że „osiągnięcie jedności nie jest możliwe przez odrzucenie fundamentalnych norm moralności chrześcijańskiej i dostosowanie się do ciągle zmieniających się prądów w człowieczeństwie. Nie mamy innych norm, ani innego fundamentu, bowiem nikt nie może położyć innego, jak ten, który jest położony, a którym jest Jezus Chrystus”.
Metropolita przypomniał, że „Wiedza ludzka powinna ustąpić mądrości Bożej, a każdy z nas powinien starać się być we współczesnym świecie przykładem miłości nie z tego świata”.
Zgodnie z tradycją spotkań ekumenicznych, podczas których homilię wygłasza przedstawiciel innego Kościoła, kazanie wygłosił bp Michał Janocha, biskup pomocniczy warszawski z Kościoła Rzymskokatolickiego.
Biskup Janocha swoją homilię oparł na rozważaniu postawy Trzech Mędrców, nawiązując do hasła tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność: „Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon”.
Wędrówka Mędrców do Betlejem jest wielką metaforą wiary jako drogi ku światłu – powiedział biskup. Zwrócił uwagę, że Trzej Królowie byli mędrcami znającymi wielką księgę natury, czyli księgi nieba, ale także wielką księgę kultury, czyli wielką księgę narodu żydowskiego – czwartą Księgę Pustyni, którą za Septuagintą nazywamy Księgą Liczb. Ta wiedza obu ksiąg pozwoliła im odczytać znaczenie wielkiego znaku na niebie i proroctwa: „Wzejdzie gwiazda z Jakuba, z Izraela podniesie się berło”.
– Czy nasze pokolenie coraz bardziej oderwane od księgi natury i od księgi kultury, księgi kultu, czy nasze pokolenie tworzące sztuczne nieba na obraz swoich małych pragnień i karmione treścią popkultury płaskiej jak ekran smartfona, czy nasze pokolenie jest jeszcze w stanie odczytać wielkie znaki czasu? – pytał z zaniepokojeniem biskup Janocha.
Bp Trochanowski: mocna tradycja rodzinna i przywiązanie do Kościoła to uwarunkowania mniejszości
Biskup zwracał uwagę, że wiara Mędrców może być dla nas przykładem jak należy podążać za gwiazdą, być wiernym jednej gwieździe, tej jednej spośród milionów. „Iść za nią w skwarze dnia i w chłodzie nocy, w radosnym uniesieniu i w codzienności, i w mroku zwątpienia.
Iść za nią nawet wtedy, gdy na niebie pojawiają się nowe efektowne gwiazdy, za którymi podążają tłumy”. Biskup przypomniał sentencję Stanisława Jerzego Leca: „Im ciemniej dokoła, tym łatwiej zostać gwiazdą”.
– Droga za jedną gwiazdą, jest świadomym wyborem ascezy, w świecie oferującym wszystko, mówił biskup. Przywołał słowa patriarchy Bartłomieja, który zaznaczył, że celem ascezy, jest przekroczenie naszej codziennej egzystencji opartej na myśleniu przez pryzmat ciała, na indywidualnych pragnieniach i pożądaniach, oraz przemiana jej w miłość, która jak mówi Pismo Święte „nie szuka swego”.
Biskup przyrównał chrześcijańską wiarę do „drogi za jedną gwiazdą”. – Mędrcy musieli budzić zdziwienie, a może nawet śmieszność wędrując do nieznanej krainy na spotkanie z nieznanym – mówił bp Janocha i dodawał: – Wiara jako droga pod prąd, która budzi śmieszność. Im bardziej pod prąd, tym większa siła oporu, tym większy sprzeciw i pokusa, żeby się poddać, ustąpić, dać się ponieść szerokiej fali, pokusa, aby adorować sezonowe gwiazdy, podejmować modne, sezonowe tematy narzucane przez media.
„Nie trzeba kłaniać się okolicznościom, a prawdom kazać, by z a drzwiami stały” – przypomniał przestrogę poety Cypriana Norwida, biskup Janocha. – My, chrześcijanie, idziemy za gwiazdą betlejemską i za żadną inną nie pójdziemy, podkreślił biskup.
Na nabożeństwie ekumenicznym obecni byli przedstawiciele różnych Kościołów, m.in.
bp Romuald Kamiński, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej; bp Andrzej Malicki, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego; bp Marek Izdebski, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Reformowanego; ks. Piotr Gaś, przedstawiciel Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Kościół Starokatolicki Mariawitów reprezentował ks. Dominik Miller.
***
„Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon” – pod tym hasłem przebiega w tym roku Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Materiały do ekumenicznych modlitw przygotowała Rada Kościołów Bliskiego Wschodu.
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan odbywa się co roku między 18 a 25 stycznia. To czas, gdy chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.