Bp Jarecki: UE chce narzucać własne normy moralne
06 sierpnia 2009 | 10:59 | zas / maz Ⓒ Ⓟ
Instytucje unijne próbują narzucać krajom członkowskim własne normy moralne – stwierdził w wywiadzie dla „Przewodnika Katolickiego” wiceprzewodniczący Komisji Konferencji Biskupów UE (COMECE), bp Piotr Jarecki.
– Osobiście dostrzegam ciągle ponawiane próby wpływania na poszczególne narody i państwa ze strony instytucji Unii Europejskiej, szczególnie w dziedzinie wartości, zasad życia moralnego, mimo, że formalnie dziedziny te są zastrzeżone dla kompetencji poszczególnych państw – powiedział hierarcha.
Pomocniczy biskup archidiecezji warszawskiej zaznaczył stanowczo, że „przedstawiciele państw członkowskich powinni te naciski – często zakamuflowane – rozpoznawać i odrzucać”.
– Ciągle borykamy się z problemem, aby naród i państwo silniejsze ekonomicznie, demograficznie czy kulturowo nie narzucało swojej woli słabszym i mniejszym. Solidarność – także w ramach Unii Europejskiej – jest ciągle wartością, którą musimy budować – dodał bp Jarecki.
W rozmowie z poznańskim tygodnikiem duchowny przypomniał, że „wolność jest wielkim darem, ale jest też wartością, z którą człowiek i społeczeństwa mają najwięcej problemów”, a „bez napełnienia jej właściwą treścią człowiek i społeczeństwa degradują się”.
– Istnieje napięcie między jednością w Unii Europejskiej a wolnością i tożsamością stanowiących ją podmiotów państwowych. Strażnikiem właściwych relacji między tymi wartościami ma być zasada pomocniczości, połączona z zasadą solidarności i dobra wspólnego – wskazał bp Jarecki.
Powstała w 1980 roku COMECE składa się z przedstawicieli Episkopatów krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej. Jej obecnym przewodniczącym jest ordynariusz diecezji Rotterdam, bp Adrianus van Luyn. Bp Jarecki jest jednym z dwóch wicperzewodniczących.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.