Bp Jazłowiecki: Na zgromadzeniu ogólnym Caritas stale jest mowa o Ukrainie
13 maja 2023 | 16:24 | kg (KAI/RISU) | Rzym Ⓒ Ⓟ
W przemówieniach delegatów i w kuluarach stale można usłyszeć słowo „Ukraina”, gdyż wojna w naszym kraju nikogo nie pozostawiła obojętnym, zwłaszcza tu, w Europie – napisał 12 maja na swoim Facebooku biskup pomocniczy diecezji kijowsko-żytomierskiej Aleksander Jazłowiecki, uczestniczący w XXII zgromadzeniu ogólnym Caritas Internationalis w Rzymie. Obrady, toczące się w dniach 11-16 bm., przebiegają pod hasłem „Budować nowe drogi braterstwa”, nawiązującym do encykliki Franciszka „Fratelli tutti”.
Caritas spieszy z pomocą wszędzie tam, gdzie jest jakiś kryzys, „bo jest ramieniem Kościoła wspierającym potrzebujących” – skomentował to wydarzenie biskup. Wspomniał również, iż w czasie spotkania z papieżem 11 maja każdy miał okazję podejść do niego i zamienić z nim kilka słów.
W przededniu rozpoczęcia obrad ogólnych na jednodniowym posiedzeniu zebrali się członkowie Caritas Europy, skupiającej 46 krajów naszego kontynentu, w których działa 49 oddziałów tej organizacji (w niektórych państwach, np. na Ukrainie, istnieją oddziały zorganizowane według obrządków – oddzielnie rzymsko- i greckokatolickie). Chociaż Caritas Europa jest stosunkowo młodym tworem – powstała w 1992, podczas gdy sieć międzynarodową utworzono wkrótce po II wojnie światowej – to jest jedną z głównych organizacji dobroczynnych w naszej części świata, w tym w zakresie pomocy dla ofiar barbarzyńskiej wojny rozpętanej przez Rosję na Ukrainie. Podczas tych obrad wybrano Marię Nyman na kolejną kadencję sekretarz generalnej (sprawuje ją od 2019).
W zwoływanym co 4 lata zgromadzeniu ogólnym Caritas Internationalis bierze udział prawie 400 delegatów ze 162 oddziałów w 200 krajach i regionach świata. Omawiają oni bardzo szeroki krąg zagadnień, a na zakończenie wybiorą przewodniczącego i sekretarza generalnego, a także innych członków władz tej organizacji na najbliższe cztery lata.
W rozmowie z ukraińskim portalem katolickim Credo bp Jazłowiecki podkreślił, iż głównymi priorytetami zarówno centrali Caritas, jak i jej organizacji krajowych i oddziałów diecezjalnych są godność osoby ludzkiej i sprawiedliwość społeczna. Wskazał, że w ciągu kolejnych dni obrad uwaga uczestników skupiać się będzie na trzech podstawowych tematach: synodalność, regionalizacja i braterska współpraca. W tym czasie przedstawiciele z całego świata będą się zastanawiać nad tym, jak jednostki Caritas mogą współpracować ze sobą, aby jak najlepiej pomagać biednym i poszkodowanym z powodu niezliczonych kryzysów – stwierdził rozmówca portalu.
W tym kontekście zauważył, iż w czasie obrad nieustannie przewija się słowo „Ukraina”, gdyż tocząca się tam wojna nie pozostawia nikogo obojętnym, szczególnie w Europie. Ponadto omawiane są takie zagadnienia jak kryzysy w dzisiejszym świecie wywołane przez wojnę na Ukrainie, zwłaszcza żywnościowy, skutki trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii, zmian klimatycznych i inne.
Oprócz bp. Jazłowieckiego w obradach w Rzymie z Ukrainy uczestniczą też dyrektor wykonawczy „Caritas-Spes Ukraina” ks. Wjaczesław Hrynewycz z ramienia Kościoła rzymskokatolickiego oraz ze strony greckokatolickiej: przewodnicząca „Caritas Ukraina” Tetiana Stawnycza i ks. Andrij Nahirniak.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.