Bp Jędraszewski: otwieramy najstarsze kościoły Poznania
24 maja 2011 | 16:19 | ms Ⓒ Ⓟ
Książę Mieszko i księżna Dobrawa witać będą w najbliższą sobotę zwiedzających poznańską katedrę. – Otworzymy dla zwiedzających najciekawsze miejsca najstarszych poznańskich kościołów, aby umożliwić spotkanie z pięknem, które jest w świątyniach – mówi bp Marek Jędraszewski, pomysłodawca „wieczoru kościołów”.
Chętni będą mogli przejść szlakiem pierwszych kościołów Poznania. O planowanym na 28 maja wydarzeniu mówili dzisiaj na spotkaniu prasowym bp Marek Jędraszewski, prof. Hanna Kóčka-Krenz, ks. Ireneusz Szwarc i ks. Paweł Deskur.
– Wieczór kościołów organizujemy trochę w nawiązaniu do nocy muzeów, żeby podkreślić, że w świątyniach jest jeszcze ciągle wiele do zobaczenia – mówi bp Jędraszewski. Poznański biskup pomocniczy zachęca, by zwiedzanie połączyć z modlitwą, choćby podczas nabożeństwa majowego czy nieszporów. O godz. 22.30 w katedrze Mszę św. odprawi abp Stanisław Gądecki.
– Na Ostrowie Tumskim istniały także inne świątynie, których dzisiaj już nie widzimy – zauważa prof. Hanna Kóčka-Krenz. Dyrektor Instytutu Prahistorii UAM, której prace archeologiczne doprowadziły do odkrycia najstarszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej świątyni położonej na Ostrowie Tumskim, podczas wieczoru kościołów wygłosi prelekcję o kaplicy księżnej Dobrawy. Prof. Kóčka-Krenz będzie też oprowadzać po katedrze, prezentując w podziemiach chrzcielnicę i groby pierwszych władców Polski.
Podczas wieczoru kościołów oprócz poznańskiej katedry będzie można zwiedzić kościół św. Jana Jerozolimskiego na Malcie i kościół św. Małgorzaty na Rynku Śródeckim. – W kościele św. Jana Jerozolimskiego będzie można dowiedzieć się więcej na temat działalności Zakonu Kawalerów Maltańskich i przejść przez najstarsze drzwi w Poznaniu – mówi ks. prałat Paweł Deskur, proboszcz parafii.
Organizatorzy planują liczne niespodzianki. – W drzwiach katedry witać będą wszystkich postaci w strojach historycznych, wśród nich książę Mieszko i księżna Dobrawa – mówi ks. kanonik Ireneusz Szwarc, proboszcz poznańskiej katedry. Będą prelekcje i koncerty, warsztaty dla dzieci i średniowieczny targ, a także zwiedzanie najbardziej skrytych zakamarków kościelnych. W lepszym poznaniu najstarszych świątyń pomogą historycy sztuki, archeologowie, a nawet muzykolog. Nie zabraknie wykładu na temat psałterzystów katedralnych i koncertu śpiewu gregoriańskiego.
Pierwszy wieczór kościołów odbył się w Poznaniu w 2010 roku i był poświęcony świątyniom barokowym. Wieczór najstarszych poznańskich kościołów odbędzie się w sobotę, 28 maja.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.