Bp Jędraszewski: po ludzku nie ma odpowiedzi na dzisiejszą katastrofę
10 kwietnia 2010 | 17:39 | msz Ⓒ Ⓟ
Bp Marek Jędraszewski przewodniczył koncelebrowanej Mszy św. w intencji ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu. Msza św. została odprawiona w poznańskim kościele św. Wojciecha na Wzgórzu św. Wojciecha.
– Dzisiejsza uroczystość nabiera głębokiego zrozumienia, że Bóg żąda pamięci i świadectwa – mówił biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej. – Trudno nam po ludzku dać odpowiedź na pytanie, dlaczego dzisiaj wydarzyła się katastrofa pod Smoleńskiem, w której zginęli najważniejsi przedstawiciele Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, ale ponad męczeństwo i śmierć, jest przekonanie, że ci, którzy byli Chrystusowi, uczestniczą z Nim w szczęściu bez miary – mówił w homilii biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej.
Bp Jędraszewski zaznaczył, że ta prawda, mimo bólu i żalu, pozwala patrzeć z ufnością w przyszłość. Zauważył, że ci wszyscy, którzy zginęli w drodze na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, chcieli złożyć hołd polskim oficerom zamordowanym w 1940 roku. Bp pomocniczy przekonywał, że dzisiejsza katastrofa potwierdza przeświadczenie, że najświętszym miejscem dla nas na ziemi jest ojczyzna, której winniśmy swą pamięć. To jest podstawowe zadanie każdego chrześcijanina.
– Ojczyzna-matka, która daje życie, uczy systemu wartości, kultury, domaga się zawsze szacunku i pamięci – podkreślił bp Jędraszewski. Przekonywał jednocześnie, że niezależnie od tragicznych i trudnych dla polskiego narodu wydarzeń, Polacy, jeśli tylko będą trwać przy Jezusie, będą świadkami Jego zmartwychwstania, nie stracą nadziei, bo będą mieć jasny fundament wartości, który kształtuje codzienność. Biskup pomocniczy zaapelował, by mimo nieznanej przyszłości, wytrwale iść za Chrystusem. – Kiedy człowiek jest wiernym i przejrzystym świadkiem Chrystusowego Zmartwychwstania – wówczas może być świadkiem wartości nierozerwalnie złączonych z najważniejszym słowem – ojczyzna – podkreślił bp Jędraszewski.
Podczas Mszy św. Wielkopolska Chorągiew ZHR otrzymała imię harcmistrza oraz pierwszego dowódcy Szarych Szeregów Floriana Marciniaka, zamordowanego przez hitlerowców w 1944 roku w Gross-Rosen. Poświęcenia sztandaru dokonał bp Jędraszewski. Biskup przypomniał, że Florian Marciniak był Wielkopolaninem, twórcą szczególnego programu wychowawczego w walce i przez walkę, któremu winniśmy szacunek i wdzięczność.
Odczytano też list śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego przygotowany w zawiązku z tą uroczystością. W Mszy św. uczestniczyli też kapelani ZHR, ks. Marek Jański, kapelan Okręgu Wielkopolskiego ZHR, poseł Jan Dziedziczak, a także wielkopolscy harcerze i druhowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.