Bp Jędraszewski: posługa prawdzie i miłości nie jest rozumiana przez ten świat
17 maja 2012 | 22:54 | msz Ⓒ Ⓟ
O tym, że urząd diakona wpisuje się w los uczniów, których udziałem będą cierpienie i odrzucenie na wzór świętych Szczepana i Wawrzyńca zwrócił uwagę w najstarszej na ziemiach polskich katedrze bp Marek Jędraszewski. Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej przewodniczył uroczystej Mszy św., podczas której udzielił święceń diakonatu jedenastu klerykom Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu.
– Posługa prawdzie i miłości nie jest rozumiana przez ten świat, jest lekceważona i odrzucana, co rodzi krzywdę i poczucie niesprawiedliwości, ale taki jest los chrześcijanina, ucznia Chrystusa, bo taki jest los jego Mistrza – podkreślił w homilii bp Jędraszewski. Współczesny świat raduje się z powodu odrzucenia Chrystusa, stwierdził kaznodzieja.
Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej przekonywał, że urząd diakona wpisuje się w los uczniów Chrystusa, których udziałem są łzy, cierpienie i odrzucenie. Przypomniał, że powołaniem diakonów jest to, by pomagali biskupom i prezbiterom w posłudze słowa, ołtarza i miłości.
Zwracając się do kandydatów do święceń diakonatu, zachęcał ich, by stali się wiernymi świadkami Ewangelii. Diakoni są ustanowieni po to, by byli pomocni przy ołtarzu, gdzie sprawuje się Najświętsze Tajemnice i by mieli czynny udział w caritas, ogarniając tych, którzy potrzebują wsparcia i zrozumienia.
Bp Jędraszewski przywołał postawę świętych diakonów Szczepana i Wawrzyńca.
Szczepan, który z mocą głosił prawdę Ewangelii oraz to, że Jezus Chrystus jest Mesjaszem i Synem Bożym, za swą posługę został ukamienowany. Stał się ofiarą wierności słowa. Wawrzyniec, diakon u boku papieża Sykstusa II, poniósł męczeńską śmierć, stając się świadkiem miłości (caritas), obejmującej ubogich i biednych.
Kaznodzieja zwrócił uwagę, że obaj diakoni weszli w świetlany zastęp męczenników, a Kościół wymienia ich obu w pierwszej modlitwie eucharystycznej.
Bp Jędraszewski stwierdził, że mimo braku zrozumienia ze strony świata, które staje się udziałem uczniów Chrystusa, ich serca powinna przenikać radość będąca owocem wytrwałości, wierności Chrystusowi i bezgranicznego zaufania.
Zebrani w katedrze modlili się o łaskę mocy, wierności i miłości Chrystusowi dla kleryków przyjmujących święcenia diakonatu.
Diakonat to najniższy stopień sakramentu święceń kapłańskich (dwa wyższe stopnie to prezbiter oraz biskup). Jest bezpośrednim przygotowaniem do przyjęcia święceń prezbiteratu. Diakoni mogą udzielać chrztu, rozdawać komunię świętą, czytać Ewangelię, przewodniczyć nabożeństwom (ale nie Mszy św.), sprawować sakramentalia i prowadzić pogrzeby. Strój liturgiczny diakona jest inny niż księdza. Zamiast ornatu diakoni noszą dalmatykę lub albę ze stułą przewieszoną przez lewe ramię, spiętą u dołu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.