Bp Jędraszewski: także dziś świat chce usunąć Boga z ludzkich serc
28 marca 2010 | 13:14 | msz Ⓒ Ⓟ
O otchłani bezmiernego zła skierowanego wobec nienarodzonych i starszych, którzy nie mają już siły, by walczyć o prawo do życia, mówił w Poznaniu bp Marek Jędraszewski podczas obchodów Niedzieli Palmowej. – Dzisiaj również słychać wołanie świata, który chce usunąć Boga z ludzkich serc, usunąć z nich wdzięczność za ofiarę zbawienia oraz pozbawić nas nadziei – przekonywał biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej. Bp Jędraszewski przewodniczył koncelebrowanej Mszy św. w poznańskiej katedrze z okazji XXV Światowego Dnia Młodzieży.
W homilii zwrócił uwagę, że we współczesnym świecie nadal trwa walka między dobrem a złem, wzmagana wyrokami sądów w majestacie demokracji. Zauważył, że działania te zmierzają do tego, by zapanowało prawo śmierci. Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Akademickiego zaapelował, by wierni za wszelką cenę bronili wiary, ukazywali radość z przynależności do Chrystusa i trwali przy Zbawicielu, oddając Mu należną chwałę i wdzięczność.
– Trzeba, aby nasz chrześcijański głos chroniący prawa do życia każdego człowieka, był jednoznaczny, wszędzie słyszalny i by nasza postawa nigdy nie budziła wątpliwości, bo tylko w krzyżu jest nasze zbawienie – zaakcentował bp Jędraszewski.
Poznański biskup pomocniczy zauważył, że ludzie, którzy domagali się śmierci Jezusa, wcześniej wysławiali Go przybywającego do Jerozolimy. W postawie tych osób widać wielkość człowieka, kiedy wychwala Boga, ale i jego nędzę i tragedię, kiedy się od Niego odwraca. – Krzyż, haniebne drzewo śmierci, który w odpowiedzi na żądanie ludzi stanął na Golgocie, stał się znakiem zbawienia, symbolem triumfu i fundamentem nadziei – mówił do wiernych w katedrze.
Według bp. Jędraszewskiego prośba Jezusa o przebaczenie dla oprawców, ukazuje krzyż w innej optyce. – Ta przerażająca szubienica stała się ołtarzem, z którego spłynęła krew niewinnego Baranka na odpuszczenie grzechów świata – podkreślił biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej.
Mszę św. koncelebrowaną poprzedziła uroczysta procesja, na czele której szli członkowie wspólnot neokatechumenalnych z wielkimi palmami w rękach.
Światowy Dzień Młodzieży ustanowił papież Jan Paweł II w 1985 roku, kierując do młodych całego świata list apostolski. W tym roku przypada jubileusz 25-lecia ŚDM.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.