Bp Jeż: Kościół katolicki w Polsce jest największą po państwie instytucją niosącą pomoc potrzebującym
10 kwietnia 2021 | 13:09 | eb | Stary Sącz Ⓒ Ⓟ
„Kościół katolicki w Polsce jest największą po państwie instytucją niosącą pomoc potrzebującym” – powiedział biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas diecezjalnych obchodów święta Caritas. Odbyły się one w kościele Miłosierdzia Bożego w Starym Sączu. Podczas uroczystości wręczono 35 medali Misericors czyli Miłosierny dla wolontariuszy i darczyńców Caritas Diecezji Tarnowskiej. Jutrzejsza Niedziela Bożego Miłosierdzia będzie świętem patronalnym Caritas.
W homilii bp Jeż powiedział, że najwięcej dzieł pomocy podejmowanych przez Kościół w Polsce służy dzieciom i młodzieży, potem bezdomnym, osobom niepełnosprawnym i chorym oraz starszym. Oprócz tego pomoc kierowana jest do różnych ludzi będących w potrzebie.
Biskup nawiązując do pandemii mówił, że podczas tego kryzysu pojawiły się m.in. ironiczne komentarze i pytania: Jaki w tej sytuacji jest pożytek z działalności Kościoła? Czy wiara uchroni nas przed zachorowaniem? Co Kościół może zaoferować w tej sytuacji?
Biskup podkreślił, że w Bóg stoi przy nas, dodaje nam odwagi i pomaga nam również przechodzić przez to wszystko.
„Pomoc duchowa jest bardzo istotna. Kościół naśladuje Chrystusa w trosce o całego człowieka: zarówno w trosce o jego duszę jak i ciało. Pierwszą troską i zadaniem Kościoła jest doprowadzenie ludzi do zbawienia. Chrystus głosił Ewangelię, wyrzucał złe duchy, uzdrawiał wnętrze ludzkie, ale także zaradzał konkretnym doczesnym potrzebom człowieka. Dlatego też i Kościół prowadzi liczne dzieła niosące w wieloraki sposób konkretną pomoc potrzebującym” – dodał.
Pasterz Kościoła tarnowskiego wskazywał, że pandemia utrudnia nam spotkania i kontakty międzyosobowe, dlatego też w tej sytuacji coraz więcej ludzi cierpi na samotność, depresję, poczucie opuszczenia i bezradności. „Wszyscy oni potrzebują jakiejś formy bliskości, troski, pomocy, krzepiących słów. Kierowanych jest wiele apeli o stały wolontariat w niesieniu pomocy potrzebującym. W znaczeniu chrześcijańskim wolontariat to dobrowolne świadczenie miłosierdzia bliźnim ze względu na wiarę w Jezusa, który utożsamia się z każdym, kto potrzebuje pomocy. To dzięki temu bezinteresownemu zaangażowaniu tysięcy wolontariuszy środowiska, w których żyjemy, napełniają się życzliwością i ciepłem czynionego dobra” – podkreślił.
Biskup podziękował wszystkim wolontariuszom zaangażowanym w Parafialnych Oddziałach Caritas a także tysiącom dzieci i młodzieży działającym w Szkolnych Kołach Caritas. „Dziękuję również wszystkim opiekunom – duchownym i świeckim. Wyrażając wdzięczność za podejmowane dzieło, gorąco życzę, byście w swojej posłudze odnajdywali chrześcijańską radość z faktu czynionego dobra; byście też cieszyli się widzialnymi owocami wkładanego wysiłku. Jakże pokrzepiająca na duchu i radująca jest świadomość, że rzeczywiście udało się komuś pomóc!” – powiedział biskup.
Podczas uroczystości wręczono medale Misericors dla wolontariuszy Caritas a także osób i firm, które wspierają działalność tej charytatywnej organizacji.
Wśród wyróżnionych medalem jest Maria Kucia, przewodnicząca Parafialnego Zespołu Caritas w parafii pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła w Brzesku. Od ponad trzydziestu lat działa w Caritas. „Moja mama też pomagała w Caritas, więc wyniosłam to z domu. Pomaganie daje mi dużo satysfakcji. Kto daje, dwa razy otrzymuje, ja tego doświadczam w swoim życiu. Medal to wyróżnienie i mobilizacja do dalszej pracy. W naszej parafii działa także jadłodajnia. Codziennie wydajemy ok. 50 posiłków. Pomagamy potrzebującym, dużo jest w tym gronie osób starszych i samotnych. Na święta przygotowaliśmy 150 paczek” – dodaje wolontariuszka.
Po raz pierwszy Caritas Diecezji Tarnowskiej przygotowała medale. „Dotychczas z okazji święta Caritas wręczane były statuetki. Od tego roku są to medale Misericors. Wśród wyróżnionych, większość to osoby, które od lat działają w Parafialnych Zespołach Caritas i organizują działania charytatywne przez cały rok. Te osoby zasługują na to, żeby je wyróżnić” – mówi ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej.
Diecezjalne obchody święta Caritas odbyły się w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Starym Sączu.
W czasie pandemii Caritas wielokrotnie przychodziła i przychodzi z pomocą nie tylko poszczególnym osobom, ale także instytucjom borykającym się z różnego rodzaju problemami. W ubiegłym roku Caritas Diecezji Tarnowskiej pomogła kilku domom opieki społecznej w najtrudniejszych dla nich chwilach troszcząc się równocześnie o utrzymanie swoich własnych sześciu placówek w jak najlepszej kondycji sanitarnej. Caritas diecezjalna wspierała i wspiera także seniorów najbardziej narażonych na skutki pandemii poprzez zapewnienie kilkuset diecezjanom środków na codzienne zakupy oraz opieki ze strony wolontariuszy w ramach Parafialnych Zespołów Caritas.
Caritas pamięta także o innych krajach dotkniętych różnymi kataklizmami. Tak było na początku roku, gdy w ramach „Dnia Solidarności z Chorwacją”, poszkodowaną przez trzęsienie ziemi, z ofiar zebranych w diecezji tarnowskiej przekazano prawie pół miliona złotych na ten cel.
Najbliższa niedziela obchodzona będzie w Kościele jako Niedziela Miłosierdzia Bożego i doroczne Święto Caritas. Niedziela ta rozpoczyna również Tydzień Miłosierdzia.
W Niedzielę Miłosierdzia będzie można w parafach wspomóc działalność Caritas, ponieważ będzie prowadzona zbiórka do puszek.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.