Bp Jeż na Światowy Dzień Ubogich: pokonujmy ubóstwo duchowe
18 listopada 2017 | 15:20 | eb | Tarnów Ⓒ Ⓟ
Dziś trzeba pokonywać zwłaszcza ubóstwo duchowe – podkreśla biskup tarnowski Andrzej Jeż w liście pasterskim z okazji I Światowego Dnia Ubogich. Jak dodaje ordynariusz diecezji, w Polsce, dzięki rozwojowi gospodarczemu oraz różnym formom wsparcia, stopniowo zanika zjawisko ubóstwa. Dlatego też, bp Jeż zwraca uwagę na przeniesienie akcentu z troski o pomoc materialną na pokonywanie ubóstwa duchowego.
„Starzejące się społeczeństwo, wzrastająca liczba osób samotnych, przeżywających depresje i załamania psychiczne, poranione negatywnymi skutkami migracji zarobkowej małżeństwa i rodziny, w naglący sposób potrzebują nade wszystko zainteresowania i obecności innych, którzy mogą być dla nich nieocenionym wsparciem w trudnym położeniu” – pisze biskup. Zachęca przy tym gorąco do odwiedzania osób starszych, samotnych i chorych. „Młodzież może im pomagać w robieniu zakupów, przynoszeniu lekarstw z apteki, a także w pracach domowych. Taka postawa solidarności z potrzebującymi budzi w nas i kształtuje najpiękniejsze pokłady człowieczeństwa” – dodaje.
Ordynariusz diecezji zwraca uwagę, że ubogim, może być w niejednej rodzinie zarówno dziecko naznaczone niepełnosprawnością, jak i młody człowiek zagubiony na drodze swego życia. Jak dodaje, ubogim może też być współmałżonek dotknięty stałym lub chwilowym brakiem zatrudnienia, przeżywający z tego powodu frustracje i załamanie; ubogim może być osoba starsza potrzebująca stałej pomocy i opieki, a także może być ktoś chory z członków rodziny, który z utęsknieniem wyczekuje odwiedzin i gestów zainteresowania.
Bp Jeż zaznacza, że łatwiej jest dostrzec potrzeby obcych ludzi, których trudną sytuację życiową przybliżają nam środki masowego przekazu, niż usłyszeć nieme wołanie o pomoc osób, które mamy tuż obok siebie. „Trzeba, aby nasza „wyobraźnia miłosierdzia” objęła najpierw tych, z którymi łączą nas więzy rodzinne, którzy razem z nami mieszkają pod tym samym dachem lub tworzą bliski sąsiedzki krąg osób dzielących to samo środowisko codziennego życia” – podkreśla.
Bp Jeż apeluje do rodziców, aby uczyli swoje dzieci postawy odpowiedzialności, solidarności oraz wzajemnego pomagania sobie w rodzinie. Wskazuje też, że wspólnotą, którą na podobieństwo naturalnej rodziny nazywa się „rodziną rodzin” jest każda parafia.
„Każda wspólnota parafialna powinna zatem nie tylko w sposób doraźny i okazjonalny, ale również w sposób systematyczny i zorganizowany przychodzić z pomocą wszystkim, którzy mieszkają lub przebywają na terenie parafii i są doświadczeni jakąś formą ubóstwa” – napisał biskup.
Biskup dziękuje wszystkim wolontariuszom Caritas a także diecezjanom za duże zaangażowanie na rzecz ubogich i potrzebujących.
Z szacunkowych wyliczeń z działalności Parafialnych Oddziałów Caritas wynika, że w 2016 r. udzielono w całej diecezji tarnowskiej wsparcia na kwotę około pięć i pół miliona złotych. Była to pomoc udzielona tylko w ramach parafii. W ubiegłym roku Caritas Diecezji Tarnowskiej przyszła z pomocą prawie dziesięciu tysiącom osób, które skorzystały z placówek prowadzonych przez Caritas: hospicjów, domów i stacji opieki, placówek rehabilitacyjnych, świetlic oraz domu dla bezdomnych.
W tym roku, diecezja wsparła ofiary wojny w Syrii na kwotę około 510 tysięcy złotych; poszkodowanych przez tragiczne trzęsienie ziemi w Meksyku na sumę 325 tysięcy złotych. Natomiast nasi rodacy doświadczeni przez sierpniowe nawałnice mogli liczyć na wsparcie rekordową kwotą 1 miliona 300 tysięcy złotych.
List będzie czytamy jutro w kościołach diecezji tarnowskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.