Bp Jeż: wyrazem drogi synodalnej powinna być głęboka reforma nas samych
17 października 2021 | 22:51 | eb | Tarnów Ⓒ Ⓟ
„Wyrazem naszej drogi synodalnej powinna być przede wszystkim głęboka reforma nas samych, uporządkowanie spraw własnego sumienia, zbliżenie się do Chrystusa przez stałą formację i pogłębienie życia sakramentalnego” – powiedział biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas Mszy św. w bazylice katedralnej w Tarnowie. Rozpoczęła ona diecezjalny etap konsultacji synodalnej, który jest przygotowaniem do obrad Synodu Biskupów w Rzymie w 2023 r.
Ogólnokościelny synod wpisuje się w trwający od 2018 roku V Synod Diecezji Tarnowskiej. Dziś w diecezji tarnowskiej obchodzona jest także Niedziela Synodalna.
Bp Jeż mówił w homilii, że przyszłość Kościoła, zostanie ukształtowana przez ludzi, których umysły nie zatrzymują się na hasłach dnia, ale dociekają głębiej, którzy widzą więcej niż widzą inni, ponieważ ich życie obejmuje szerszą rzeczywistość.
Biskup przypomniał, że synod to czas wytężonego słuchania Ducha Świętego.
„Trudne, wymagające czasy, w których przychodzi nam kontynuować misję Kościoła, są zarazem szansą pokazania światu piękna i wartości życia zanurzonego w Bogu; życia, które ma głęboki sens, sięga poza doczesność. To jest i zawsze będzie prorocza perspektywa dla świata” – dodał.
Biskup mówił w homilii, że trwający V Synod Diecezji Tarnowskiej pod hasłem „Kościół na wzór Chrystusa”, wpisuje się w ogólnokościelne synodowanie związane z otwartym uroczyście tydzień temu przez papieża Franciszka XVI Zgromadzeniem Ogólnym Synodu Biskupów. Hasło tego synodu brzmi „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”.
Planowany czas trwania V Synodu wydłuża się z powodu utrudnień związanych z pandemią. Zdaniem biskupa, daje to możliwość, żeby prace synodu diecezjalnego zsynchronizować z konsultacjami prowadzonymi dla synodu ogólnokościelnego.
„Zapewne wydłużający się czas naszego synodu diecezjalnego, a teraz jeszcze perspektywa synodu dla Kościoła powszechnego może u niektórych budzić pewnego rodzaju znużenie albo też zniecierpliwienie. Zmęczenie drogą synodalną przypomina o codziennym trudzie, jaki musimy wkładać w budowanie Kościoła, by był rzeczywiście wspólnotą na wzór Chrystusa. Trud przechodzenia przez kolejne etapy synodu przypomina w pewien sposób edukację szkolną, czyli przechodzenie z klasy do klasy, z każdym rokiem na coraz wyższy poziom. Ale nawet gdy już cała droga kształcenia na różnych poziomach zostanie uwieńczona świadectwem czy dyplomem, nie można założyć, że już niczego nie trzeba się będzie w życiu się uczyć” – podkreślił bp Jeż.
Ks. Piotr Cebula, sekretarz V Synodu Diecezji Tarnowskiej jest także odpowiedzialny za przeprowadzenie konsultacji związanych z synodem biskupów.
„Zagadnienia przesłane przez Watykan dotyczą natury synodalności. Duży akcent jest postawiony na element słuchania, konsultacji z wiernymi. Są to szerokie zagadnienia, przygotujemy bardziej szczegółowe pytania. Będziemy się starali, aby każdy kto będzie chciał zabrać głos, mógł odpowiedzieć poprzez ankietę”– dodaje.
W kościołach diecezji tarnowskiej czytany jest dziś komunikat biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża.
„Już teraz zapraszam wszystkich diecezjan do odpowiedzi na pytania konsultacyjne, które już niedługo będą przedstawione, zaś zebrane wyniki zostaną wykorzystane w pracy Synodu Biskupów w 2023 roku”- napisał biskup.
Równolegle, aż do zakończenia synodu diecezjalnego można formułować własne spostrzeżenia, uwagi i pomysły, przesyłając je do sekretariatu V Synodu Diecezji Tarnowskiej na adres: synod@diecezja.tarnow.pl
Bp Jeż podziękował wszystkim za modlitwę w intencji V Synodu Diecezji Tarnowskiej oraz aktywne angażowanie się w jego prace.
Poprosił także, aby wciąż modlitwę synodalną odmawiać we wspólnocie parafialnej w każdą niedzielę podczas Eucharystii i aby modlić się za dzieło synodu rozpoczętego przez Ojca Świętego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.