Bp Jezierski: chrześcijanie są powołani do cierpliwego budowania cywilizacji życia
16 sierpnia 2011 | 10:12 | alg Ⓒ Ⓟ
„Jako chrześcijanie jesteśmy powołani do cierpliwego budowania cywilizacji życia, pokoju oraz rozwoju”- przekonywał biskup pomocniczy archidiecezji warmińskiej Jacek Jezierski podczas Diecezjalnej Pielgrzymki Rodzin w Koszalinie. „Ponieważ każda rodzina jest dobrem wspólnym społeczności lokalnej, państwa i świata, toteż potrzebuje troski i pomocy ze strony samorządu oraz państwa”- tłumaczył bp Jezierski.
„Udane małżeństwa i rodziny budują lepszy świat, są w służbie cywilizacji życia, rozwoju oraz prawdziwego postępu”- uzasadnił hierarcha i dodał z niepokojem, że w europejskich społeczeństwach występują oznaki egoistycznego zamknięcia się na nowe życie. „Występują symptomy i tendencje starzenia się oraz wymierania społeczeństw. Tymczasem życie ludzkie jest dobrem, którym należy się dzielić i które należy chronić, a jego rozwojowi sprzyjać”- wyjaśnił bp Jezierski.
Jubileuszowa, XV Diecezjalna Pielgrzymka Rodzin na Górę Chełmską rozpoczęła się modlitwą różańcową. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił biskup pomocniczy diecezji warmińskiej Jacek Jezierski. Eucharystię koncelebrowali biskupi pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Paweł Cieślik i Krzysztof Zadarko oraz biskup senior Tadeusz Werno.
Przed Mszą św. zostało wypuszczonych pół tysiąca balonów. Białe i niebieskie balony ze stópkami dziecięcymi wypełnione były helem. Uczestnicy pielgrzymki otrzymali je wcześniej od wolontariuszy Komitetu Budowy Pomnika Dzieci Utraconych w Koszalinie. „To symboliczny gest będący wyznaniem miłości. ‘Nasze na zawsze’ to o dzieciach, które rozpoczęły życie i umarły, zanim przyszły na świat. One są z nami w sercach. Niektóre mają imiona, niektóre nazywamy aniołkami. Chcielibyśmy bardzo, aby nie były zapomniane, stąd w Wielkim Tygodniu powstał grób na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie, gdzie zostały pochowane szczątki dzieci pozostawionych w koszalińskim szpitalu. Ten grób żyje, o czym świadczą światełka i zabawki, świeże kwiaty tam pozostawiane oraz współpraca wielu mądrych i dobrych ludzi – tłumaczył zebranym przed sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej ks. Henryk Romanik, pomysłodawca budowy pomnika.
Podczas tej pielgrzymki odbyła się kwesta na budowę Pomnika Dzieci Utraconych w Koszalinie. Wśród kwestujących byli przedstawiciele różnych wspólnot religijnych, m.in. z Odnowy w Duchu Świętym, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Civitas Christiana, Akcji Katolickiej. Zebrano ponad 4 tysiące złotych. To już druga zbiórka publiczna na ten cel. Podczas pierwszej kwesty zebrano 2,8 tys. zł. Inicjatywę wspierają i koordynują Radio Plus Koszalin, TVP Szczecin oraz „Gość Niedzielny”.
W programie pielgrzymki był także festyn rodzinny z udziałem Straży Pożarnej, Policji i Straży Granicznej oraz liczne konkursy dla dzieci i młodzieży. Na pielgrzymkę przybyło 4,5 tysiąca pielgrzymów z całej diecezji. Organizatorami pielgrzymki były: Szensztacki Instytut Sióstr Maryi, Kuria Biskupia Diecezji Koszalińsko- Kołobrzeskiej oraz Ruch Szensztacki Diecezji Koszalińsko- Kołobrzeskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.