Bp Juretzko z Kamerunu: dzięki darom waszych serc możemy pomagać
21 października 2012 | 21:48 | apis Ⓒ Ⓟ
– Dzięki darom Waszych serc możemy pomagać ludom, wśród których pracujemy – mówił ordynariusz kameruńskiej diecezji Yokaduma bp Eugeniusz Juretzko OMI 21 października br. na Świętym Krzyżu.
Podczas uroczystej Eucharystii sprawowanej z okazji Niedzieli Misyjnej liczni przyjaciele Misji Oblackich wraz ze świętokrzyskimi kustoszami Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, którym przewodniczył bp Eugeniusz Juretzko OMI modlili się w intencji misji, misjonarzy i misjonarek.
Ksiądz biskup w słowie skierowanym do licznych wiernych podziękował za ich obecność, modlitwę, cierpienia ofiarowane w intencji misjonarzy. – Jestem bardzo wzruszony, że dziś mogę razem z Wami modlić się w intencji misji i misjonarzy. Dzięki Wam, tam w Kamerunie możemy służyć Bogu, Kościołowi i ludziom, do których zostaliśmy posłani. Wasze modlitwy, cierpienia ofiarowane za nas, przynoszą owoce. Trwajcie w tej postawie modlitwy i wypraszajcie dla nas potrzebne nam łaski, byśmy jak najdłużej mogli realizować posłannictwo głoszenia Ewangelii w Kamerunie. Z całego serca pragnę podziękować także za Wasze ofiary złożone na misje – mówił bp Juretzko OMI.
– W Roku Wiary, życzę Wam odwagi i determinacji w kroczeniu za Jezusem i choć dziś nie jest łatwo dawać świadectwo przynależności do Chrystusa, do Kościoła, nie pozwólcie nikomu, aby wydarł z Waszych serc miłość do Boga i drugiego człowieka – apelował.
O. Dariusz Malajka OMI, socjusz mistrza nowicjatu i opiekun Przyjaciół Misji Oblackich w regionie świętokrzyskim w homilii nawiązując do liturgii słowa dzisiejszej niedzieli przypomniał, że przeżywając niedzielę misyjną, jesteśmy zaproszeni przez Jezusa, by nasze serca były przepełnione duchem służby, uniżenia i miłości. – Takiej postawy uczy nas Zbawiciel, którego prorok Izajasz nazywa Sługą Jahwe. A autor listu do Hebrajczyków zachęca nas <<byśmy trwali mocno w wyznawaniu wiary. Przybliżmy się więc z ufnością do tronu łaski, abyśmy otrzymali miłosierdzie i znaleźli łaskę w stosownej chwili>>. W Roku Wiary jesteśmy zaproszeni do tego, by jeszcze bardziej poznać, pokochać i naśladować Jezusa, by swoją wiarą jak skarbem dzielić się z innymi. Każdy z nas jest adresatem i misjonarzem Ewangelii. Dziś na naszych oczach, wiele sióstr i wielu braci wybiera życie bez Boga, stawiając samych siebie w Jego miejsce – mówił o. Malajka OMI.
– Zarówno na świecie jak i w Polsce doświadczamy ataków na chrześcijaństwo. Co w takie sytuacji robić, jak się zachować? Myślę, że rolą, jaką mamy do odegrania w dzisiejszym świecie jest przede wszystkim świadectwo życia! Bądźmy zatem wierni temu wszystkiemu, co płynie z naszej wiary, otrzymanej na chrzcie świętym. Uwierzmy w to, że moc naszej modlitwy, światło wiary i moc miłości potrafią otworzyć szeroko drzwi naszego życia na Boga i drugiego człowieka i tym samym zmienić siebie, naszych bliskich, ojczyznę, Europę, cały świat – podkreślił zakonnik.
W Eucharystii uczestniczyli także nauczyciele, wychowawcy i uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II z Daleszyc, którzy ofiarowali pieniądze dla parafii im. bł. Jana Pawła II w Kamerunie. W tym roku erygował ją w swojej diecezji biskup Juretzko. Ofiarowali także stułę dla świętokrzyskiego sanktuarium.
Po Mszy św. odbyło się spotkanie z Przyjaciółmi Misji Oblackich. Młodzież z Gimnazjum z Daleszyc przedstawiła montaż słowno-muzyczny przybliżając zebranym nauczanie bł. Jana Pawła II. Natomiast bp Eugeniusz Juretzko OMI podzielił się swoimi troskami i posługą w diecezji Yokaduma.
Na zakończenie swej pielgrzymki przyjaciele misji oblackich modlili się podczas nabożeństwa różańcowego, polecając Bogu przez ręce Maryi dzieło misyjne Kościoła, misjonarzy – duchownych i świeckich.
Bp Eugeniusz Juretzko OMI jest od 1991 r. ordynariuszem diecezji Yokadouma w Kamerunie. Znajduje się ona na wielkim, pokrytym tropikalną puszczą terenie o wielkości Belgii, gdzie wśród żyjących tam 120 tys. mieszkańców jest ok. 30 tys. katolików i ponad 1,5 tys. katechumenów. Pracuje tam ponad 20 kapłanów.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.