Drukuj Powrót do artykułu

Bp Juszczak o pięknym geście Papieża

19 marca 2013 | 17:38 | gp Ⓒ Ⓟ

Papież Franciszek zaprosił do koncelebry także arcybiskupów większych Kościołów wschodnich, którzy nie są kardynałami – zaznaczył w rozmowie z KAI uczestniczący w dzisiejszej inauguracji bp Włodzimierz Juszczak, ordynariusz greckokatolickiej diecezji wrocławsko-gdańskiej. To zostało bardzo dobrze odebrane przez biskupów katolickich Kościołów wschodnich licznie uczestniczących w uroczystości – dodał władyka Juszczak.

Bp Juszczak był jednym z przedstawicieli Konferencji Episkopatu Polski, jednak podczas inauguracji zajął miejsce w sektorze przeznaczonym dla przedstawicieli katolickich Kościołów wschodnich z Afryki, Azji, obu Ameryk i Europy.

Wśród koncelebransów był arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław (Szewczuk), który w czasie swej posługi biskupiej w Argentynie współpracował z kard. Jorge Mario Bergoglio, obecnym papieżem.

„Dopisali wierni i biskupi, a także pogoda. A jeszcze wczoraj, kiedy dolatywaliśmy do Rzymu, rzucało samolotem i przywitał nas deszcz” – relacjonował bp Juszczak.

W ocenie hierarchów Kościołów wschodnich inauguracja przebiegła sprawniej niż to było w przypadku trzech ostatnich papieży. „Wszystko chodziło jak w zegarku” – przekazał opinię władyków bp Włodzimierz Juszczak.

Przed uroczystością abp Światosław w rozmowie z bp. Juszczakiem mówił o zaniepokojeniu środowisk prawosławnych, jakie wywołała jego informacja, że obecny papież był wychowankiem greckokatolickiego kapłana, wyświęconego potem potajemnie na biskupa, ks. Stefana Czmila. W ocenie niektórych prawosławnych mogłoby to oznaczać, że papież będzie popierał „unitów”, co może utrudnić dialog katolicko-prawosławny.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.