Drukuj Powrót do artykułu

Bp Kamiński: Choroba przeżywana w perspektywie wiary może stać się błogosławieństwem

11 lutego 2018 | 13:48 | mag | Warszawa Ⓒ Ⓟ

Choroba przeżywana w perspektywie wiary może stać się błogosławieństwem – powiedział bp Romuald Kamiński. Centralne uroczystości z okazji 26. Światowego Dnia Chorego w diecezji warszawsko-praskiej odbyły się w sanktuarium Matki Bożej z Lourdes. W czasie liturgii nastąpiło uroczyste wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II.

Bp Kamiński zwrócił uwagę na kruchość ludzkiej natury podkreślając, że cierpienie stanowi integralną część życia. – Nie ma na świecie osoby, która z czystym sercem mogłaby powiedzieć, że nigdy nie doświadczyła choroby zarówno tej cielesnej, jak i duchowej. Każdy z nas w jakiejś mierze jest naznaczony słabością ludzkiej kondycji – mówił kaznodzieja.

Przestrzegł jednocześnie przed zasklepianiem się w swoim cierpieniu. „Nie może być tak, że przez całe życie nie będziemy umieli poradzić sobie mentalnie i duchowo z problemem naszych słabości”. – Trzeba starać się zrozumieć sens trudnych doświadczeń i w mądry sposób je zagospodarować, by życie nie stało się nieznośnym ciężarem zarówno dla nas, jak i dla naszego otoczenia – zaapelował bp Kamiński.

Przypomniał, że u podstaw wszelkiego rodzaju cierpienia leży grzech pierworodny, który był zerwaniem jedności człowieka z Bogiem. – Kiedy byliśmy zatopieni we wszechmocy i wszechmiłości Boga to nic nie było w stanie nas dotknąć, nic nam nie doskwierało – mówił hierarcha.

Na przykładzie relacji dziecka z rodzicami duchowny przekonywał, że człowiek o własnych siłach nie jest w stanie poradzić sobie z wyzwaniami które niesie życie doczesne. – Kierując się jedynie ludzką logiką i opierając się na swoich skończonych możliwościach człowiek nie jest w stanie do końca zagospodarować trudnych doświadczeń związanych z chorobą czy starością. – Bez Boga, bez tajemnicy odkupienia, a więc bez Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa nie jesteśmy w stanie przyjąć cierpienia – mówił bp Kamiński. Przekonywał jednocześnie, że choroba przeżywana w perspektywie wiary może stać się błogosławieństwem.

Podkreślił, że cierpienie jest tajemnicą. – Nie musimy się wstydzić, że nie znamy odpowiedzi na poważne problemy ludzkiej egzystencji. Wiara polega na zawierzeniu Bogu, na powiedzeniu Mu „Nie rozumiem ale niech się dzieje Twoja wola” – tłumaczył bp warszawsko-praski.

Przekonywał, że przyjęcie trudnych, bolesnych doświadczeń w zjednoczeniu z Jezusem Chrystusem sprawia, że sytuacje te nie tylko nie przytłaczają człowiek, ale również stają się okazją do wypraszania łask dla innych. – W perspektywie wiary problem cierpienia nabiera zupełnie innego charakteru – podkreślił.

Przestrzegł chorych przed odrzucaniem pomocy ze strony najbliższych – w nich przychodzi do nas ze swoim wsparciem sam Jezus Chrystus. – Umiejętność przyjęcia służby drugiego jest w przypadku chorego, cierpiącego wyrazem jego ludzkiej wielkości – powiedział bp Kamiński podkreślając, że „pięknym jest być na służbie i owocnym jest przyjęcie służby”.

Nawiązując do papieskiego orędzia bp warszawsko-praski zachęcał, by od Maryi uczyć się podejścia do osób chorych
Na zakończenie podziękował pracownikom służby zdrowia za ich oddaną służbę pacjentom. Wspomniał przy tym o wkładzie pracowników administracji publicznej którzy poprzez swoją pracę przyczyniają się do ratowania ludzkiego życia i zdrowia. – Tam są ludzie z powołania, którzy z całego serca starają się zaradzić problemom związanym z szeroko rozumianą służbą zdrowia – powiedział bp Kamiński.

Po liturgii odbyło się nabożeństwo lourdzkie. Następnie osoby starsze i cierpiące przystąpiły do sakramentu namaszczenia chorych.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.