Bp Kamiński: czyż każdy z was nie powinien być dobrym pasterzem?
25 kwietnia 2021 | 16:18 | bgk | Gniezno Ⓒ Ⓟ
„Jesteście ojcami, matkami, małżonkami, nauczycielami, wychowawcami, opiekunami, odpowiedzialnymi za zdrowie innych, sprawujecie funkcje kierownicze. Czyż każdy z was, ze względu na odpowiedzialność i troskę o drugiego człowieka, nie powinien być dobrym pasterzem? – pytał w Gnieźnie bp Romuald Kamiński. Ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej wygłosił homilię podczas sumy odpustowej ku czci św. Wojciecha, która celebrowana była 25 kwietnia w katedrze gnieźnieńskiej. Z powodu pandemii dwudniowe obchody świętowojciechowe ograniczone zostały – podobnie jak w roku ubiegłym – wyłącznie do niedzielnej Eucharystii.
W swoim słowie bp Kamiński zwrócił uwagę na zbieżność uroczystości odpustowej z przypadającą tego dnia Niedzielą Dobrego Pasterza.
„Popatrzcie na powołanie każdego z was. Jesteście ojcami, matkami, małżonkami, nauczycielami, wychowawcami, opiekunami, odpowiedzialnymi za zdrowie innych, sprawujecie funkcje kierownicze i tym podobne. Czyż każdy z was, ze względu na odpowiedzialność i troskę o drugiego człowieka, nie powinien być dobrym pasterzem? – pytał kaznodzieja.
„Zatem wzajemnie módlmy się za siebie, aby powołanie każdego z nas przyniosło dobre owoce” – prosił.
Biskup warszawsko-praski przypomniał również o zbliżającej się 40. rocznicy śmierci Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, który 12 września tego roku zostanie wyniesiony na ołtarze. Przywołując kilkakrotnie nauczanie Prymasa Tysiąclecia z uroczystości świętowojciechowych podkreślił jego aktualność także w naszych czasach.
„Wiele miejsca poświęcił ksiądz prymas Stefan sprawie obecności i posługi Kościoła katolickiego w kazaniu odpustowym w 1959 roku. Ukazał jak Kościół każdego dnia podejmuje zadania bycia obrońcom prawdy przed ateizacją i laicyzacją, jak wytrwale uczy szacunku dla człowieka, przypominając wszystkim, że najwspanialszym bogactwem, największą wartością w narodzie i w państwie jest człowiek” – mówił bp Kamiński.
Cytując dalej fragmenty świętowojciechowych kazań Prymasa Tysiąclecia kaznodzieja wskazywał na aktualność jego nauczania odnośnie do różnych aspektów życia człowieka, wspólnoty narodowej, wspólnoty Kościoła, a także godności życia ludzkiego i rodziny, której rok „Amoris Laetitia” – jak przypomniał – z woli papieża Franciszka właśnie przeżywamy.
„Rodzina jest tą komórką, której się należą najważniejsze prawa w narodzie i w społeczeństwie” – mówił za kard. Wyszyńskim bp Kamiński. – Stąd też – kontynuował –płynie prawo rodziny do wolności i wychowania dzieci”.
„Aż trudno sobie wyobrazić i uwierzyć, że w tej Bożej przestrzeni, w której fundamentalne miejsce zajmuje kochający Bóg i kochany przez Niego człowiek, mogły pojawić się i trwać takie rzeczywistości jak aborcja, eutanazja, pozaustrojowa prokreacja, małżeństwa homoseksualne, filozofia gender i temu podobne. A co my na to?” – pytał bp Kamiński.
„Konieczna jest – odpowiedział – zdecydowana, stała i cierpliwa wykładnia o Bożym porządku i o wartościach, które nie podlegają zmianom, przedawnieniu czy modzie”.
W Mszy św. odpustowej pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka uczestniczyli m.in. biskupi diecezji związanych z prymasowską posługą kard. Wyszyńskiego. Obecna była także Kapituła Prymasowska. Ze względu na ograniczenia nie odbyło się tradycyjne przekazanie krzyży misyjnych misjonarzom. Podobnie jak w roku ubiegłym nie odbyły się także uroczyste procesje ulicami miasta, pielgrzymka młodych do grobu św. Wojciecha oraz inne wydarzenia towarzyszące.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.