Bp Kamiński do katechetów: tym, co przemawia do młodych, jest świadectwo waszego osobistego życia
31 sierpnia 2018 | 15:55 | mag | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Młodzież potrzebuje waszego świadectwa wiary – powiedział do katechetów bp Romuald Kamiński nazywając ich współpasterzami i przewodnikami na drodze do zbawienia. W związku ze zbliżającym się początkiem nowego roku szkolnego bp diecezji warszawsko-praskiej spotkał się w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika z nauczycielami religii pracującymi na terenie diecezji.
W homilii św. bp Kamiński podkreślił rolę katechezy i tych którzy przekazują Bożą prawdę innym. – Tylko do pewnego czasu człowiek będzie potrzebował nowych butów, podręczników, stanowiska pracy, czy w końcu łóżka szpitalnego. Natomiast to co nazywamy towarzyszeniem, czyli niejako trzymaniem drugiego za rękę, by doprowadzić go do domu Ojca, będzie trwało do ostatniej setnej sekundy jego ziemskiego życia. Stąd tak ważna i potrzebna jest wasza posługa – mówił do katechetów biskup warszawsko-praski.
Zwrócił uwagę, że tym, co przemawia do młodych, jest przede wszystkim świadectwo osobistego życia. – Jezus pociągał innych za sobą, ponieważ niósł w sobie moc autorytetu. To jest również ważna wskazówka dla nas, by poprzez to, co robimy i czym żyjemy, być niejako autorytetem dla innych, pociągać ich za sobą do Boga – powiedział.
Bp warszawsko-praski zachęcał też katechetów, by nie zniechęcali się trudnościami. – Waszym zadaniem jest szukanie tych, którzy się zagubili, którzy może nawet nie są świadomi sytuacji, w której się znajdują. Często nie jest to w całości ich wina. Może nie spotkali w swoim życiu ludzi, którzy ukazaliby im właściwy kierunek, którzy pomogliby im odkryć Boga i Jego Miłość – zwrócił uwagę bp Kamiński.
Podkreślił, że praca katechety nie jest karą, czy niewdzięcznym zadaniem, ale ważnym powołaniem. – Nawet jeśli piętrzą się ogromne przeszkody pamiętajcie, że jesteście współpasterzami, przewodnikami dla innych, a to jest wielka sprawa – oświadczył.
W czasie odpraw bp Marek Solarczyk podziękował katechetom za ich zaangażowanie w dzieło peregrynacji kopii Jasnogórskiego Wizerunku w diecezji.
Nawiązując do wchodzącej w życie reformy oświaty poinformował o nowych wytycznych w sprawie przygotowania do bierzmowania. – W grupie młodzieży przystępującej do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej będą w tym roku zarówno uczniowie trzecich klas gimnazjum jak i ósmej klasy szkoły podstawowej – powiedział.
Nawiązując do zbliżającego się synodu o młodzieży i powołaniach prosił katechetów o modlitwę. – Włączmy się w dzieło modlitwy, które będzie podejmowane w parafiach naszej diecezji polecając Bogu zarówno tych, którzy będą uczestniczyć w samych obradach, jak i młodzież, z którą spotykamy się w naszej codziennej posłudze – zaapelował bp Solarczyk.
Wykład „Bóg, honor, ojczyzna; kasa, fejm, tężyzna – jak wychowywać do postaw patriotycznych dziś?” wygłosił Zbigniew Korba. Instruktor harcerski w Skautach Europy podkreślił w nim znaczenie nauczania społecznego Kościoła. Przestrzegł przed sprowadzaniem miłości do Ojczyzny do postawy składania swojego życia na polu walki z nieprzyjacielem. – Patriota to nie tylko ten, kto ginie w jakimś powstaniu, ale to przede wszystkim ten, kto codziennie, ofiarnie służy dobru wspólnemu poprzez troskę o własną rodzinę, społeczność lokalną, czy sumienne wykonywanie swojej pracy. Miłość do Ojczyzny wyraża się bowiem w konkretnych naszych wyborach – tłumaczył prelegent.
Na zakończenie biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński zwrócił uwagę na rolę katechetów w gronie pedagogicznym. – Spoczywa na was nie tylko odpowiedzialność za dzieci i młodzież, ale również za kolegów i koleżanki, z którymi współpracujecie w tym samym pokoju nauczycielskim. Niekiedy to pole aktywności i oddziaływania może okazać się nawet dużo ważniejsze, niż samo przekazywanie wiedzy młodemu pokoleniu – zwrócił uwagę bp Kamiński.
Na terenie diecezji warszawsko-praskiej pracuje około 800 katechetów, 2/3 to osoby świeckie.
Magdalena Gronek
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.