Drukuj Powrót do artykułu

Bp Kamiński do oazowiczów: wiara to nie jest nasza osobista sprawa

07.01.2018 , mag, Warszawa, 07-01-2018 Ⓒ ℗

Wiara to nie jest nasza osobista sprawa. Przyjmując Bożą łaskę, jesteśmy zobowiązani do dawania świadectwa w naszym życiu – podkreślił bp Romuald Kamiński. W przypadający w Niedzielę Chrztu Pańskiego Diecezjalny Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie przewodniczył on uroczystej Mszy św. w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika.

W homilii bp Kamiński podkreślił, że owocność ludzkiego życia zależy od głębokiej więzi z Chrystusem. Przypomniał, że Eucharystia jest źródłem, z którego chrześcijanin czerpie światło i moc do stawania się dzieckiem Boga i świadkiem Ewangelii. – Nasze codzienne ludzkie zasiewy w postaci – trudu, pracy i cierpienia, jeśli nie mają zakotwiczenia w stole Bożego Słowa i stole Eucharystii ostatecznie nie przyniosą owocu – zwrócił uwagę duchowny.

Przywołując słowa św. Pawła Apostoła podkreślił, że to Jezus powinien żyć w człowieku i poprzez niego przemieniać ten świat. – On jest jedynym fundamentem, na którym warto budować – mówił bp Kamiński. Przypomniał, że uczeń Chrystusa powinien myśleć i czynić to, co jego Mistrza. – Naszym zadaniem jest więc pełnić Bożą wolę – podkreślił.

Biskup warszawsko-praski zwrócił uwagę, że jedynie miłość jest siłą, która może przemieniać serce i życie drugiego człowieka. – Wskrzesza ona w nas wszystko to, co jest dobre, piękne i szlachetne – mówił.

Podkreślił, że wiara to nie jest osobista sprawa człowieka. – Przyjmując Bożą łaskę w sakramencie chrztu świętego jesteśmy zobowiązani do dawania świadectwa – powiedział bp Kamiński. Zwrócił uwagę członkom ruchu, że czerpiąc z bogactwa jakim jest wspólnota i przyjmując dary, które oferuje, są zaproszeni by dzielić się Dobrą Nowiną z innymi.

– Św. Paweł w liście do Galatów przypomina nam: „Jeden drugiego brzemiona noście”, a więc ‘jeden za drugiego bierzcie odpowiedzialność’. Jeśli poznaliśmy Jezusa, jesteśmy zobowiązani pomóc w tej pielgrzymce do nieba naszemu bratu czy siostrze – by również i oni mogli skorzystać z tego daru – powiedział bp Kamiński.

Wyraził również wdzięczność członkom Ruchu Światło-Życie za ich zaangażowanie w życie Kościoła diecezjalnego. Podkreślił, że zarówno młodzieżowa wspólnota oazowa, jak i wspólnota Domowego Kościoła wywiązują się ze swojego apostolstwa znakomicie. – Macie w naszej diecezji wiele do powiedzenia – zwrócił uwagę bp Kamiński.

Poprosił jednocześnie członków Ruchu, by w podejmowanych inicjatywach i dziełach coraz mocniej wychodzili na zewnątrz mając na uwadze tych, którzy coraz liczniej zasiedlają teren diecezji. – Jesteśmy Kościołem lokalnym, który w ostatnich latach niezwykle dynamicznie rozwija się zarówno pod względem przyrostu ludności, jak i infrastruktury. Codziennie przybywa do nas wielu ludzi z całego kraju, by tu zamieszkać i realizować swoje powołanie. Musimy mieć świadomość, że jesteśmy za nich odpowiedzialni – podkreślił biskup warszawsko-praski.

Po Eucharystii odbyło się świąteczne spotkanie, w trakcie którego przełamano się opłatkiem i złożono sobie życzenia.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.