Bp Kamiński do zespołów Caritas: nigdy nie przekreślajmy siebie i innych
12 stycznia 2019 | 23:58 | mag | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Nigdy nie przekreślajmy siebie i innych – zaapelował bp Romuald Kamiński. W kaplicy kurialnej odbyło się świąteczne spotkanie Parafialnych Zespołów Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej. Zjazd zainaugurowała uroczysta Msza św.
Nawiązując w homilii do listów św. Jana Apostoła bp Kamiński zwrócił uwagę na kruchość człowieka i moc Bożego Miłosierdzia. – Każdy z nas jest w stanie popełnić grzech, błąd, upaść. W przeważającej większości to są takie słabości które nie odcinają nas totalnie od Boga. Po jakimś ocknięciu się, po refleksji, po modlitwie człowiek może się podnieść i wówczas bardzo mocno widzi swoją słabość i Boże miłosierdzie. Towarzyszy temu pokora – zwrócił uwagę biskup warszawsko-praski.
Przyznał, że bywają jednak odejścia, które zamykają człowieka na Chrystusa i pomoc bliźnich. – Nikt jednak z nas nie wie, czy taki człowiek w ostatniej godzinie swojego życia nie wyraził skruchy, nie żałował popełnionego zła. Dlatego trzeba nam modlić się za innych, zwłaszcza za tych którzy upadają, którzy są słabi – powiedział duchowny. Dodał – Nigdy nie przekreślajmy siebie i innych. Do ostatniego tchnienia jest nadzieja, a Boże Miłosierdzie nie ma granic.
Składając świąteczne życzenia bp Kamiński podziękował wolontariuszom za ich oddaną służbę na rzecz najbardziej potrzebujących. – Pomoc innym jest jednym z najpiękniejszych fragmentów naszego życia, który jest świadectwem powagi naszej wiary, jej wewnętrznego dynamizmu, który rodzi się z wypełnienia przykazania miłości – powiedział biskup warszawko-praski.
Wskazując na przykład Najświętszej Maryi Panny przekonywał, że w Bożych oczach ma znaczenie każdy gest miłości. – Pan posługuje się tym, co małe, co słabe, co pokorne, by tworzyć wielkie dzieła. Dlatego nieraz z naszych małych darów Pan stwarza wielkie dzieła w życiu człowieka, czy grupy – przekonywał bp Kamiński życząc wszystkim głębokiego, Bożego pokoju.
Na co dzień wolontariusze spieszą z pomocą najbiedniejszym i najbardziej potrzebującym w swoich parafiach. – To są ludzie o niezwykłym sercu, którzy ofiarowują swój czas, zdolności, zaangażowanie i dzielą się tym, co mają. Będąc jednocześnie na pierwszej linii frontu, najlepiej znają potrzeby osób pośród których na co dzień żyją – znają sąsiedzkie relacje, dramaty. Dzięki temu są w stanie bardzo szybko i adekwatnie do sytuacji zareagować, w przeciwieństwie do dużych instytucji, w których mechanizmy zarządzania są bardziej skomplikowane, poprzez co proces decyzyjny potrafi się mocno przedłużać – zwrócił uwagę dyrektor Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej, ks. Kamil Chojnacki.
Zdaniem wolontariuszy obecnie największą grupą która potrzebuje wsparcia są osoby starsze. – Odkąd wprowadzono kraju „Program 500 +”, samotne matki z dziećmi stanowią sporadyczne przypadki. Większość tych, do których spieszymy z pomocą to są ludzie chorzy i starsi. Nieraz potrzebna jest pomoc materialna, innym razem w domowych obowiązkach, takich jak zakupy, czy posprzątanie mieszkania, zwłaszcza jeśli ktoś jest ciężko chory. Czasami trzeba po prostu z kimś porozmawiać, wysłuchać, przytulić – to również jest ważna przestrzeń czynienia dobra – wyznała pani Barbara z Falenicy, która od kilku lat pomaga między innymi dwóm chłopcom w matematyce. – Dzieci z rodzin dysfunkcyjnych mają trudności w skupieniu się i przyswajaniu wiedzy, dlatego nieraz potrzebują nauki indywidualnej. Dla mnie to wielka radość bycia z młodzieżą – dzieliła się wolontariuszka.
Członkowie PZC organizują także paczki świąteczne, rozdają żywność, pomagają w organizacji letnich koloni dla najmłodszych. – Pomaganie innym daje człowiekowi autentyczną radość i pozwala spotkać Boga. Człowiek czuje się komuś potrzebny i zmienia się patrzenie na życie – wyznała pani Jadwiga.
Świąteczny zjazd zwieńczyła agapa w trakcie której składano sobie życzenia.
Na terenie diecezji warszawsko-praskiej jest ok. 130 Parafialnych Zespołów Caritas.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.