Drukuj Powrót do artykułu

Bp Kamiński: dzisiejszy świat za mało uczestniczy w życiu Kościoła

13 czerwca 2011 | 18:25 | mr Ⓒ Ⓟ

Dzisiejszy świat za mało uczestniczy w życiu Kościoła – powiedział bp Romuald Kamiński w ełckiej katedrze w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła – patronki diecezji, podczas której świętowano jubileusze kapłańskie i zakonne.

Mszy św. przewodniczył bp ełcki Jerzy Mazur. Homilię wygłosił bp Romuald Kamiński, który dziękował m.in. za 30 lat swego kapłaństwa. – Jesteśmy wdzięczni, że kiedy powstawała diecezja, ktoś podsunął myśl, aby Maryja Matka Kościoła została jej opiekunką – mówił bp Kamiński.

Wśród jubilatów najdłuższym stażem kapłańskim wyróżniał się ks. mgr Józef Kącki CRL – 66 lat kapłaństwa. Wieloletni proboszcz parafii w Stradunach koło Ełku, obecnie jej rezydent.

Najmłodszymi jubilatami byli księża świętujący dziesięciolecie kapłaństwa.

Bp Kamiński zauważył, że dzisiejszy świat za mało uczestniczy w życiu Kościoła. – Kościół to wspólnota autentycznej troski o człowieka i świat – mówił.

Zwracając się do jubilatów, bp Kamiński przypomniał, że „wielkie rzeczy” zastały apostołów i Maryję zgromadzonych na modlitwie. Zachęcał, by nasze życie było nieustannym czasem modlitwy, „aby Pan Jezus nie odszukiwał nas w miejscach, gdzie nie przystoi być człowiekowi”.

„Nasze jubileusze chcemy przeżywać w świetle łaski powołania” – dodał bp Kamiński. Zachęcał także do refleksji nad słowami: „z ludu jestem wzięty i dla ludzi postawiony” oraz nad tym, "czy buduję drugiego człowieka, czy też niszczę go". Dodał, że jest to konieczne, "aby w pokorze, jakiej uczy nas Maryja oceniać swoją służbę".

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.