Drukuj Powrót do artykułu

Bp Kamiński: jestem za życiem, czyli jestem za Chrystusem

15 kwietnia 2018 | 12:42 | mag | Warszawa Ⓒ Ⓟ

Jestem za życiem, czyli jestem za Chrystusem – podkreślił bp Romuald Kamiński zwracając uwagę, że Bóg jest źródłem wszelkiego życia. Uroczysta Msza św. w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika zainaugurowała XIII Marsz Świętości Życia, który przejdzie ulicami stolicy. Na Placu Zamkowym wierni diecezji warszawsko-praskiej połączyli się z marszem wychodzącym z archikatedry warszawskiej św. Jana Chrzciciela. W tym roku marsz przebiega pod hasłem „Jestem za Życiem”.

W homilii bp Kamiński podkreślił, że życie jest największą wartością jaką człowieka otrzymał od Boga. – Stwarzając człowieka, Bóg nie tylko daje ten dar, ale jakby sam będąc Życiem, przenika ludzką osobę. On jest w nas – tłumaczył hierarcha, stwierdzając, że nie większej, mocniejszej apologii życia. – To powinno nam w zupełności wystarczyć, aby dostrzec doniosłość tego daru i go uszanować – podkreślił bp Kamiński.

Nawiązując do słów św. Pawła Apostoła zwrócił uwagę, że życie chrześcijanina zawsze powinno być spójne. – Nie możemy zapraszać Boga jedynie do wydarzeń doniosłych, czy o dużym znaczeniu. On powinien być Panem całego naszego życia. Jak pisze nam Apostoł: „Czy jecie, czy pijecie – wszystko na chwałę Bożą czyńcie” – przypomniał biskup warszawsko-praski. Zachęcał, aby zapraszać Jezusa do wszystkiego, co człowiek przeżywa i czyni, nawet jeśli to są prozaiczne czynności dnia powszedniego.

Podkreślił, że źródłem, z którego człowiek powinien czerpać mądrość życia, a więc również zrozumienie tego, co doświadcza, jest Eucharystia. Jako przykład wskazał Apostołów zmierzających do Emaus, którzy rozpoznali Chrystusa przy łamaniu chleba i z radością udali się do innych uczniów Jezusa, by oznajmić mi radość, że Bóg żyje.

Bp Kamiński tłumaczył również, że życie chrześcijanina powinno być świadectwem autentycznej wiary. Poznając Chrystusa, nie można tej prawdy zatrzymać tylko dla siebie. – Naszym zadaniem jest dzielenie się tym darem z innymi, jest pomoc drugiemu, aby odkrył Zbawiciela – podkreślił ordynariusz warszawsko-praski.

Po liturgii sprzed katedry wyruszył Marsz Świętości Życia. – Idąc ulicami Warszawy chcemy dać wyraz naszej wiary i szacunku dla daru życia – podkreślali jego uczestnicy. – Dzieci są naszym skarbem – mówili rodzice przyznając, że wraz z pojawieniem się potomstwa musieli nieco przeorganizować swoje życie osobie i zawodowe. – Nie ma czasu dla siebie, ale jest za to dużo więcej radości – wyznała Katarzyna, która przybyła wraz z mężem z parafii św. Rocha z Lipkowa pod Warszawą.

Marszowi towarzyszy również akcja “Pielucha dla Malucha”, podczas której odbywa się zbiórka mleka i artykułów kosmetycznych dla niemowląt z Domu Samotnej Matki w Zielonce.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.