Bp Kamiński: kapłan powinien być czytelnym znakiem obecności Boga w świecie
29 marca 2018 | 12:59 | mag | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Kapłan powinien być monstrancją Jezusa Chrystusa, powinien być czytelnym znakiem obecności Boga w świecie – podkreślił bp Romuald Kamiński. W Wielki Czwartek przed południem biskup warszawsko-praski przewodniczył w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika Mszy Krzyżma Świętego. Wraz z nim liturgię koncelebrowali biskup pomocniczy Marek Solarczyk oraz biskupi seniorzy: abp Henryk Hoser oraz bp Kazimierz Romaniuk.
W homilii biskup warszawsko-praski podkreślił, że wzorem i modelem życia kapłańskiego jest Jezus Chrystus, który jest światłością świata. – Nasze powołanie jest wielkim darem Boga wpisanym w Jego plan zbawienia zarówno pojedynczego człowieka, jak i całej ludzkości. – Nie możemy więc zapominać, że to Pan nas wybrał, namaścił i posłał do ludzi ubogich, cierpiących, okaleczonych, byśmy im służyli niosąc miłość samego Boga – mówił bp Kamiński.
Nawiązując do słów św. Pawła Apostoła biskup warszawsko-praski przestrzegł kapłanów przed pokusą upodobnienia się do świata. – Kapłan ma być wyraźnym i przejrzystym znakiem i drogowskazem dla ludzi – to jest warunek skuteczności naszej pasterskiej posługi, stąd tak ważne byśmy nieustannie przemieniali swój sposób myślenia, by „rozeznać jaka jest wola Boża, co szlachetne, co miłe Panu i co doskonałe” – zwrócił uwagę hierarcha.
Podkreślił, że współczesnym świata potrzebuje kapłanów o mocnej wierze, pokoju serca, łagodnym obliczu, wyrozumiałych oraz gotowych towarzyszyć i stale dostępnych. Kapłanów, którzy poprzez to, kim są, będą wskazywać na Chrystusa – powiedział bp Kamiński.
Przypomniał kapłanom o konieczności nieustannej troski o pogłębianie ducha wiary. – Styl naszego życia powinna wyznaczać modlitwa, która pozwala nam nieustannie się nawracać – bez tego trudno bowiem innych prowadzić do Boga. A przecież – jak mówił w archikatedrze warszawskiej papież Benedykt XVI – kapłan ma być przede wszystkim specjalistą od spotkania człowieka z Bogiem, ma być ekspertem od spraw życia duchowego – przypomniał kaznodzieja.
Biskup warszawsko-praski podziękował również kapłanom za ich codzienną, oddaną posługę, zachęcając do współodpowiedzialności za całe prezbiterium Kościoła diecezjalnego. – Tak blisko obok nas są współbracia w kapłaństwie oraz osoby życia konsekrowanego, którzy są na pierwszej linii frontu, a którzy jakże często czują się niezrozumiani, samotni, pomawiani, zagubieni, czy przeżywający jakiś kryzys. Jakże więc potrzeba z naszej strony braterskiego zainteresowania, spotkań modlitewnych w gronie kapłańskim oraz w łączności z biskupem – mówił ordynariusz warszawsko-praski, zachęcając do tworzenia prawdziwej wspólnoty kapłańskiej w parafiach.
Nawiązując do tematu roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce bp Kamiński zachęcał kapłanów do coraz głębszego życia w zjednoczeniu z Panem i działania pod namaszczeniem Ducha Świętego. – Otrzymawszy Pocieszyciela, bądźmy pocieszycielami spotkanych na drodze życia ludzi. Naszym narzędziem niech będzie ofiara z samego siebie, służba braciom i wierność otrzymanemu powołaniu – zaapelował ordynariusz warszawsko-praski.
W czasie liturgii kapłani odnowili swoje przyrzeczenia. Poświęcono również oleje krzyżma.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.