Bp Kamiński podziękował młodzieży przygotowującej dywany kwiatowe na Boże Ciało
23 listopada 2021 | 15:34 | jw | Józefów Ⓒ Ⓟ
Biskup diecezji warszawsko-praskiej spotkał się 23 listopada w Józefowie k. Otwocka z uczennicami szkoły Strumienie, żeby podziękować im za przygotowywanie od 12 lat w katedrze dywanów kwiatowych na Boże Ciało. Inicjatywa się rozrosła i w tym roku już kilkadziesiąt parafii w całej Polsce przygotowało takie dywany.
„Jestem wam bardzo wdzięczny za to, że tak pięknie pomagacie uczcić Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Ale same też chyba widzicie, że to fajna przygoda” – mówił do dziewcząt bp Kamiński. Uczennice dostały w prezencie różańce i książki.
Pomysł ułożenia dywanu kwiatowego na uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej powstał w 2009 r. wśród rodziców szkoły dla dziewcząt Strumienie, prowadzonej przez stowarzyszenie Sternik (w bliźniaczej szkole dla chłopców Żagle narodził się pomysł na Orszaki Trzech Króli), jako sposób na dziękczynienie za I Komunię świętą. Rodzice chcieli dać dzieciom okazję do okazania wdzięczności Panu Bogu za wielki dar, jakim jest Eucharystia. Dzisiaj najstarsze uczestniczki tego wydarzenia mają 20 lat, ale wiele z nich nadal angażuje się w to przedsięwzięcie, np. układając dywany w swoich parafiach albo szkoląc osoby, które chcą się tego nauczyć.
Skąd pomysł na dywany kwiatowe? Piotr Giertych, szef Rady Fundacji Orszak Trzech Króli, dawniej nauczyciel religii w Żaglach, który podsunął rodzicom dzieci komunijnych taki właśnie pomysł na uczczenie Jezusa Eucharystycznego, mówi, że inspiracją były dywany kwiatowe z angielskiego miasta Arundel w hrabstwie Sussex, gdzie nieliczni katolicy, którzy oparli się prześladowaniom anglikańskim, nie mogli publicznie praktykować wiary, np. urządzać procesji Bożego Ciała poza murami świątyni. Wpadli więc na pomysł, żeby organizować procesje w katedrze i zasłać posadzkę kwietnym kobiercem. Dzisiaj dywany kwiatowe z Arundel są znane na całym świecie. W Polsce również od ponad 200 lat robi się takie dywany w Spycimierzu w województwie łódzkim.
Od kilku lat w akcję włączyła się Fundacja Orszak Trzech Króli, która wydaje również śpiewniki z pieśniami na procesję Bożego Ciała. W śpiewnikach są też przystępnie i ciekawie podane informacje, czym jest to święto i czym ogólnie jest Eucharystia i jej kult w Kościele katolickim. Z inspiracji skorzystało kilkadziesiąt parafii.
Na stronie bozecialo.info.pl można znaleźć szczegółową instrukcję, jak przygotować dywan kwiatowy (pierwszy krok – „Uzgodnij z proboszczem, czy pozwoli na ułożenie dywanu w kościele”), szablony wzorów i inne praktyczne informacje. Ułożenie kilkumetrowego dywanu z przygotowanych wcześniej elementów (zielone gałązki tui i płatki kwiatów, najlepiej róż) z udziałem 10-15 osób trwa około trzech godzin.
„Kiedy układamy dywan, dziewczynki zawsze mają wielką frajdę i są dumne z tego, że zrobiły coś pięknego. Ale widzę też, że one naprawdę robią to dla Pana Boga” – mówi Agnieszka Górka, jedna z organizatorek akcji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.