Bp Kamiński: Powstańcy uczą nas szacunku dla daru wolności
02 sierpnia 2019 | 10:18 | mag | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Powstańcy uczą nas szacunku dla daru wolności i suwerenności – powiedział bp Romuald Kamiński wyrażając wdzięczność tym, którzy przelali za nią swoją krew. W 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i Floriana Męczennika na Pradze odbyła się uroczysta Msza św. W czasie liturgii polecano Bogu poległych i zamordowanych uczestników powstania oraz ludność cywilną, która zginęła z rąk niemieckiego okupanta.
W homilii bp Kamiński podkreślił, że wolność to jednym z największych darów, jaki człowiek otrzymał. – To, kim dziś jesteśmy jako naród, zawdzięczamy minionym pokoleniom, zwłaszcza temu które podjęło się bohaterskiej walki o wolność i niepodległość. Powstańcy, którzy 75 lat temu stanęli na barykadach stolicy nie wahali się w imię tych wartości oddać własne życie. Za to należy się im wdzięczność szacunek – podkreślił duchowny.
Zwrócił uwagę, że Powstanie Warszawskie objęło również prawobrzeżną część stolicy. – Walkom przeszkodziło przybycie niemieckich wojsk frontowych, którymi dowodził Hermann Wilhelm Göring. Garstka słabo uzbrojonych Polaków nie miała szans w walce z dobrze wyszkolonymi i zaprawionymi w bojach niemieckimi oddziałami. W związku z tym, po kilku bardzo krwawych potyczkach, ppłk Antoni Żurowski po uzgodnieniach z naczelnym dowództwem postanowił o przejściu do konspiracji. Część z powstańców przeprawiła się na lewy brzeg Wisły, by tam walczyć z okupantem – mówił bp Kamiński.
Biskup warszawsko-praski przestrzegł jednocześnie przed zbyt pochopnym ocenianiem wydarzeń sprzed 75 lat. – Bywają sytuacje kiedy trzeba wykazać się heroizmem i walczyć do końca, ale są też i takie, kiedy nie wolno bezmyślnie szafować ludzkim życiem, bo ono jest najwyższym dobrem.
Podkreślił, że tam, gdzie jest walka o najwyższe wartości, tam nigdy nie ma łatwych i jednoznacznych odpowiedzi. – Trudno jest wyważyć co będzie lepsze – zginąć czy też ocalić życie, dopuścić do unicestwienia, ale wyjść z honorem, czy też w porę wycofać się. Nie nam jest oceniać, ponieważ patrzymy z perspektywy czasu i obecnej wiedzy. Nie przeżyliśmy okupacji – zwrócił uwagę duchowny.
Podkreślił, że Boża logika i Boże drogi są inne niż ludzkie kalkulacje, nawet te najbardziej rozsądne. – Wierzymy, że niewinna krew tylu tysięcy rodaków złożona na ołtarzu Ojczyzny zaowocowała naszą dzisiejszą wolnością i suwerennością – powiedział biskup warszawsko-praski.
Zgodnie z tradycją na Kopcu Powstania Warszawskiego rozpalono Ognisko Pamięci. Bedzie ono płonąć przez 63 dni, czyli dokładnie tyle, ile trwało Powstanie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.