Bp Kamiński: prawdziwe apostolstwo rodzi się z modlitwy i sakramentów
18 listopada 2018 | 17:17 | mag | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Prawdziwe apostolstwo rodzi się z modlitwy i sakramentów – powiedział bp Romuald Kamiński. Biskup warszawsko-praski konsekrował kościół Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w parafii św. Feliksa z Kantalicjo na stołecznym Marysinie Wawerskim. Świątynia powstała jako wotum wdzięczności za odzyskanie w 1918 r. przez Polskę niepodległości oraz powrót sióstr felicjanek do Warszawy.
W homilii bp Kamiński zwrócił uwagę na znaczenie kościoła, jako miejsca sakralnego, gdzie człowiek może w sposób wyjątkowy spotkać się z Bogiem. – Głoszone jest tu Słowo Boże i sprawowane są sakramenty dzięki którym nieustannie dokonuje się nasze odrodzenie. Tu umacnia się również nasza miłość do Boga i do drugiego człowieka. Niech więc obecność w tej świątyni, stanie się potrzebą waszych serc – zachęcał biskup warszawsko-praski.
Przypomniał, że obowiązkiem chrześcijanina jest dawanie świadectwa swojej wiary tam gdzie na co dzień żyje. – Potrzeba budowania w sobie odpowiedzialności za zbawienie drugiego człowieka. Potrzeba dziś apostołów, a oni rodzą się tutaj – przed ołtarzem – podkreślił bp Kamiński.
– Umocnieni, więc mocami tego miejsca, idźcie czynić Królestwo Boże wszędzie tam gdzie wiodą was codzienne drogi – zaapelował.
Nawiązał również do dynamicznego wzrostu w diecezji warszawsko-praskiej, nowych parafii i budowy świątyń. – Jest to wyraz żywotności i rozwoju naszego społeczeństwa. Pokazuje że idzie ono w dobrym kierunku, że jest w nas właściwe zrozumienie życia i powołania. Takie społeczeństwo ma przyszłość – oświadczył bp Kamiński.
Kościół Matki Bożej Królowej Korony Polskiej na Marysinie początkowo był świątynią przyklasztorną. W czasie II wojny światowej ocalał niemal cudem. – Hitlerowcy planowali wysadzić go 10 września 1944 roku, zaminowując budynek. Dzięki wytrwałej modlitwie sióstr, które prosiły Boga o miłosierdzie, Niemcy zgodzili się przesunąć termin na 11 września. Tymczasem jeszcze 10 września przyszło wyzwolenie i okupanci ratowali się ucieczką – powiedział proboszcz parafii. ks. Bernard Czerwiński.
Wraz z utworzeniem parafii św. Feliksa z Kantalicjo w 1958 r. przez kard. Stefana Wyszyńskiego Zgromadzenie Sióstr Felicjanek ofiarowało świątynię archidiecezji warszawskiej, a po administracyjnym podziale Kościoła stała się ona własnością diecezji warszawsko-praskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.