Drukuj Powrót do artykułu

Bp Kamiński: Wcielenie Syna Bożego pierwszym aktem Bożego Miłosierdzia

09 kwietnia 2018 | 16:36 | mag | Warszawa Ⓒ Ⓟ

Wcielenie Syna Bożego było pierwszym aktem Bożego Miłosierdzia – powiedział bp Romuald Kamiński. W przypadający w uroczystość Zwiastowania Pańskiego Dzień Świętości Życia biskup warszawsko-praski przewodniczył uroczystej Mszy św. w kolegiacie Przemienienia Pańskiego w Radzyminie. W czasie liturgii dziękowano Bogu za 26 lat istnienia diecezji, polecając wszystkie stany Kościoła oraz losy Ojczyzny.

W homilii bp Kamiński podkreślił, że bez Wcielenia Syna Bożego nie byłoby Wielkanocy. – Pierwszym aktem miłosierdzia była zgoda Boga Ojca, by Jezus Chrystus podjął się dzieła odkupienia, czyli naprawy zerwanej z winy człowieka więzi ze Stwórcą. Jest to wyraźny sygnał mówiący nam o nieskończonej miłości Boga wobec każdego pojedynczego człowieka – powiedział duchowny zwracając uwagę, że odkupienie mogło się dokonać w zupełnie inny sposób, bez tak wielkiej ofiary na krzyżu.

Biskup warszawsko-praski podkreślił, że przyjmując w tajemnicy Zwiastowania Pańskiego ludzką naturę Jezus Chrystus pokazał nam wartość daru życia. – Nasza wyjątkowość rodzi się nie tylko z naszego podobieństwa do Boga, ale również z faktu, że stoimy w centrum całego dzieła stworzenia, odkupienia i uświęcenia. Bóg czyni to wszystko ze względu na nas – mówił kaznodzieja.

Zwrócił też uwagę na delikatność, z jaką Bóg wychodzi z propozycją do Maryi. – W świecie, w którym panuje niesłychana brutalizacja i pogarda dla ludzkiego życia, Bóg pokazuje nam, jak budować międzyludzkie relacje – zaznaczył biskup.

Mówiąc o postawie Najświętszej Maryi Panny przypomniał, że królować to znaczy służyć drugiemu. – Świadoma niezwykłego obdarowania Maryja nie zamyka się w sobie, celebrując swoja wyjątkowość, ale z pokorą idzie dzielić się darem Wszechmocnego z innymi. Taka winna być również i nasza postawa – podkreślił bp Kamiński.

W czasie liturgii dziękowano też Bogu za 26 lat istnienia diecezji warszawsko-praskiej.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.