Drukuj Powrót do artykułu

Bp Kamiński: Wiara kształtuje nasze obyczaje i dobre relacje

14 sierpnia 2018 | 16:27 | mag | Okuniew Ⓒ Ⓟ

Wiara kształtuje nasze obyczaje i wzajemne relacje – zwrócił uwagę bp Romuald Kamiński zachęcając do refleksji nad fundamentem wyznawanych wartości. Bp warszawsko-praski wziął udział w obchodach 100-lecie Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Okuniewie. Uroczystości zainaugurowała Msza św. w kościele świętego Stanisława Kostki w czasie której biskup poświęcił nowy sztandar Jednostki.

Nawiązując w homilii do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości bp Kamiński podkreślił znaczenie Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Zwrócił uwagę, że powstawały one w odpowiedzi na rodzące się lokalne potrzeby i wiele z nich odegrało ważną rolę w kształtowaniu życia społecznego. – To nie była i nie jest grupa ludzi przygotowanych do zadań bojowych, jak chociażby gaszenie pożarów. To jest przede wszystkim wspólnota, która kształtuje swoje i innych obyczaje w oparciu o wartości chrześcijańskie – powiedział duchowny.
Zwrócił uwagę, że nie da się stawać w obronie ludzkiego życia i mienia bez głębokiej wiary w Boga. – Wasi przodkowie przed stu laty musieli być ludźmi na wzór św. Pawła, którzy mieli w sobie moc wiary, piękne obyczaje i odpowiedzialność za drugiego człowieka – powiedział biskup warszawsko-praski.

Podkreślił, że prawdziwa mądrość to postępowanie w oparciu o Boże prawo. – Powinniśmy być wdzięczni, że dane nam było poznanie Ewangelii Jezusa Chrystusa. Ważne byśmy tego daru nigdy nie zaprzepaścili – zaapelował bp Kamiński.

Zwrócił uwagę, że tym, co kształtuje obyczaje i wzajemne relacje to wyznawany przez ludzi system wartości.
W czasie liturgii nastąpiło uroczyste poświecenie nowego sztandaru Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Okuniewie.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.