Bp Kamiński: wiara pozwala przyjąć chorobę i uczynić cierpienie owocnym
08 lutego 2019 | 01:16 | mag | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Wiara pozwala przyjąć nam chorobę i uczynić cierpienie owocnym dla innych – powiedział w rozmowie z KAI bp Romuald Kamiński, Przewodniczący Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Centralne obchody w diecezji warszawsko-praskiej odbędą się sanktuarium Matki Bożej z Lourdes, gdzie 11 lutego bp Kamiński będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. w intencji chorych. Tego samego dnia po południu odwiedzi on Mazowiecki Szpital Bródnowski im. Matki Teresy z Kalkuty. Natomiast bp Marek Solarczyk będzie modlił się w Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu, zaś przed południem spotka się z chorymi dziećmi w Szpitalu im prof. Bogdanowicza przy ul. Niekłańskiej.
Obchodzony 11 lutego 27 Światowy Dzień Chorego, to zdaniem biskupa warszawsko-praskiego okazja, by dostrzec obecność i potrzeby ludzi cierpiących oraz uczyć się odczytywania choroby w duchu wiary.
– Trzeba mieć świadomość, że cierpienie jest nieodłączną częścią ludzkiej egzystencji. Nasza kruchość, słabość objawiają się niemal każdego dnia przy różnych sytuacjach, niekoniecznie od razu związanych z doświadczeniem samej choroby. Pewnego rodzaju niedomagania, oczywiście w różnym wymiarze i z różną intensywnością, to nasza codzienność, przed którą nie da się uciec. Nie można jednak na tyle do nich przywyknąć, że człowiek staje się nieczuły na cierpienie drugiej osoby – ostrzegł bp Kamiński.
Podkreślił, że nie da się przyjąć i zrozumieć choroby i cierpienia bez odniesienia do Ewangelii. – Skoro Jezus podjął mękę i śmierć na krzyżu, by odkupić człowieka, to znaczy że cierpienie nie jest dla nas jakimś fatum, katastroficznym wypadkiem, czy zupełnie przypadkowym wydarzeniem, ale doświadczeniem, które niesie w sobie jakiś dużo głębszy sens. Jest czymś do zagospodarowania, czymś co może pomóc nam osobiście, jak i całej społeczności dojrzewać do pełni człowieczeństwa – powiedział biskup warszawsko-praski.
Zaznaczył, że tylko w perspektywie wiary człowiek może przyjąć cierpienie i sprawić, że stanie się ono owocne dla niego, jego rodziny, czy w końcu całego Kościoła. – Dźwiganie doświadczenia choroby w poczuciu bezsensu może zniszczyć osobę, podczas gdy dźwiganie go w zjednoczeniu z Chrystusem sprawia, że jest nie tylko łatwiej przyjąć wszystkie trudności związane z chorobą, ale także uczynić z tego co bolesne dar dla innych – zwrócił uwagę bp Kamiński.
Przestrzegł on jednocześnie przed usuwaniem ludzi cierpiących na margines życia społecznego. – Nie wolno nam lekceważyć ich trudności. Naszym zadaniem jest przyjęć ich kondycję w prawdzie, odważnie wchodząc w świat ludzkiego cierpienia, by dać chorym nadzieję, pomóc im odnaleźć sens tego co przeżywają, by ulżyć im na tyle, na ile jest to możliwe. Poza farmakologią ważna jest również nasza zwyczajna obecność, rozmowa, bliskość, uśmiech, czas – powiedział duchowny.
W diecezji warszawsko-praskiej obchody 27 Światowego Dnia Chorego zostały rozłożone na kilka dni. Rozpocznie je 11 lutego uroczysta Msza św. w sanktuarium Matki Bożej z Lourdes. Mszy św. o godz. 11.00 będzie przewodniczył bp Romuald Kamiński. Po południu o godz. 15.00 odwiedzi chorych w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim im Matki Teresy z Kalkuty, gdzie odprawi dla pacjentów i personelu medycznego Mszę św.
Natomiast Eucharystii w Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu o godz. 15.00 będzie przewodniczył bp Marek Solarczyk. Przed południem biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej spotka się z chorymi dziećmi w Szpitalu Dziecięcym im. prof. Bogdanowicza przy ul. Niekłańskiej.
Następnego dnia (12 lutego) o godz. 13.00 bp Kamiński pobłogosławi nową kaplicę oraz Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR), w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym.
Diecezjalne obchody Światowego Dnia Chorego zakończą się 14 lutego. Bp Kamiński spotka się z pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej „Jedlina” w Mieni, gdzie o godz. 10.00 odprawi dla nich Eucharystię.
27 Światowy Dzień Chorego przeżywany jest w tym roku pod hasłem „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.