Bp Kamiński: wielkość człowieka mierzy się świętością
30 listopada 2019 | 15:37 | mag | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Wielkość człowieka mierzy się świętością, czyli zgodnością życia z nauką Jezusa – podkreślił bp Romuald Kamiński. Z okazji adwentu i rozpoczęcia nowego roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce biskup warszawsko-praski wystosował do wiernych specjalny list pasterski. Przypomina w nim, że celem ludzkiego życia jest pełne zjednoczenie z Bogiem.
– Nie zapominajmy, że zanurzeni jesteśmy w naszym życiu w znacznie dłuższy adwent – czas oczekiwania na ostateczne przyjście Chrystusa Pana – pisze duchowny, dodając że ludzką wielkość mierzy się świętością, czyli zgodnością życia z nauką Jezusa.
Przyznaje, że codzienność jest wymagająca, ale jak podkreśla – nie można ulegać pokusom tego świata. – Św. Paweł, Apostoł Narodów, wzywa nas do czuwania i trzeźwości. Prawe i pobożne życie, w którym nie ma miejsca na uleganie pożądliwości ciała. To gwarantuje spotkanie z przychodzącym Zbawicielem – podkreśla biskup warszawsko-praski.
W liście nawiązał także do nowego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce „Eucharystia daje życie”. Przez najbliższy rok będziemy podejmowali refleksję nad zagadnieniami, którym patronuje tytuł: „Wielka tajemnica wiary”.
– Powinniśmy dokonać poważnej refleksji nad sakramentem Eucharystii w sytuacji, kiedy spora część ludzi ochrzczonych i bierzmowanych nie rozumie jej istoty i nie uczestniczy w niej regularnie – podkreślił bp Kamiński. Zaznaczył, że potrzebny jest tutaj spory wysiłek katechetyczny, liturgiczny oraz kaznodziejski, aby wiedza o Eucharystii została pogłębiona. „Jeśli to pogłębienie się dokona, wtedy doświadczymy jak mocą Eucharystii zmienia się nasze życie” – zauważył.
Przypomniał słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane 13 czerwca 1999 r. w których papież zwrócił on uwagę na konieczność świętowania niedzieli. – Ojciec Święty mówił wówczas do nas „proszę wszystkich moich rodaków: zachowujcie tę dobrą tradycję. Szanujcie Boże przykazanie o świętowaniu dnia Pańskiego. Niech ten dzień będzie naprawdę pierwszym ze wszystkich dni i pierwszym ze wszystkich świąt. Dawajcie wyraz waszej miłości do Chrystusa i do braci, biorąc udział w niedzielnej Uczcie Nowego Przymierza — w Eucharystii” – przypomniał bp Kamiński.
– Kiedy prawdziwie wypowiadamy słowa: „Oto wielka tajemnica wiary”, czy nie powinniśmy z wielką czcią dbać o to wszystko co się z Eucharystią wiąże? Dbałość o ołtarz, naczynia i księgi liturgiczne, piękno wystroju miejsca sprawowania sakramentu Eucharystii oraz powaga zachowania się uczestników liturgii ma świadczyć o powadze naszej wiary – zachęcał do refleksji biskup warszawsko-praski.
W liście nawiązał także do trwającego w diecezji warszawsko-praskiej Synodu Młodych podkreślające, że jego celem jest pomoc młodzieży, by nie lękała się oswoją przyszłość i nie bała wyzwań dzisiejszego świata. – Będzie to możliwe, jeśli pomożemy im poznać Jezusa i Jego naukę. Potrzebują mądrych przewodników do których może być zaliczony każdy z Was – napisał biskup warszawsko-praski zachęcając rodziców, duszpasterzy, nauczycieli, wychowawców, starsze pokolenie, ale i rówieśników, by zainteresowali się sprawami Synodu Młodych. – Wspomóżcie młodych swoim świadectwem wiary, aby w niedługim czasie ich dojrzała postawa życiowa mogła być wsparciem dla innych – zaapelował. Poprosił jednocześnie, by „każda wspólnota parafialna w diecezji była czynną cząstką wysiłku formacyjnego”.
Bp Kamiński zwrócił również uwagę, że w 2020 roku będziemy obchodzić w Polsce 100-lecie Bitwy Warszawskiej zwanej „Cudem nad Wisłą”. Przypomniał słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane w Radzyminie 13 czerwca 1999 r. na Cmentarz Żołnierzy Poległych w 1920 roku w Bitwie Warszawskiej, powiedział: „Opatrzność Boża niejako nakłada dzisiaj na nas obowiązek podtrzymania pamięci tego wielkiego wydarzenia w dziejach naszego narodu i całej Europy”. – Wśród różnych inicjatyw – tak duchowych, intelektualnych, jak i materialnych, związanych ze wspomnianym wydarzeniem – będzie przygotowanie postumentu wraz z figurą Matki Bożej Łaskawej dla upamiętnienia ukazania się Patronki Warszawy w decydującym momencie walk. Stanie on na radzymińskich błoniach przy kościele św. Jana Pawła II – zapowiedział bp Kamiński.
Zachęcał, by losy Polski polecać Bogu za wstawiennictwem Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. – Prymasowi Polski, kochał Ojczyznę bardziej niż własne serce. Takiemu Patronowi zawierzamy nasze codzienne starania o piękny kształt społeczeństwa oraz poszanowanie krzyża i nauki Ewangelii – zaapelował biskup warszawsko-praski.
Przeżyjmy ten adwent jako czasu intensywniejszej modlitwy, pogłębienia życia duchowego, kształtowania naszej codzienności w radości, łagodności, pokorze i wzajemnej życzliwości. Niech pomocą będą rekolekcje parafialne, dni skupienia oraz piękne liturgie Mszy św. roratnich, sprawowane w godzinach porannych. Szczególne słowa zachęty do uczestniczenia w tych liturgiach kieruję do dzieci i młodzieży – podsumował bp Kamiński.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.