Drukuj Powrót do artykułu

Bp Kamiński: współczesny człowiek staje się zakładnikiem informacji

13.10.2017 , mag, Warszawa, 13-10-2017 Ⓒ ℗

Współczesny człowiek staje się zakładnikiem informacji. Aby pozostać wolnymi, potrzebna nam cisza, milczenie i modlitwa – podkreślił bp Romuald Kamiński. Przewodniczył on Mszy św. w parafii św. Jana Chrzciciela i św. Andrzeja w Cegłowie, podczas której powitano peregrynującą po diecezji kopię Jasnogórskiego Wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. Było to pierwsze publiczne spotkanie bp. koadiutora diecezji warszawsko-praskiej z wiernymi.

W homilii duchowny zachęcał do kontemplacji Maryi i Jej życia. Podkreślił, że Ona nigdy nie przysłania sobą Chrystusa. – Nie musimy obawiać się naszej pobożności maryjnej. Nie przesadzimy w żadną stronę, ponieważ wszystko co zyska Matka – całe nasze uwielbienie, Ona natychmiast przekieruje do Jezusa. Jego zaś wolą było, by to Ona została uwielbiona – mówił biskup, nawiązując do Chrystusowego Testamentu spod Krzyża.

Podkreślił, że przyjąć Maryję do siebie to również przyjąć całe Jej posłannictwo. – Do tego jednak, jak zauważył – trzeba wsłuchiwania się w Boże Słowo i głębokiej modlitwy. – Przypatrujmy się wnikliwie w każdy gest Maryi, każde Jej powiedzenie, każdą podejmowaną przez Nią czynność, nie tylko przez te dwadzieścia cztery godziny, kiedy Jasnogórski Wizerunek przebywa w tej parafii, a codziennie – zaapelował bp Kamiński.

Wskazał również Maryję jako nauczycielkę odczytywania woli Boga. – Ona miała wyczulony słuch na Pana. Była bowiem osobą o otwartym sercu i duszy na wszystkie natchnienia Ducha Świętego. Tymczasem współczesny człowiek ma ogromny problem ze słuchaniem. – Natłok informacji bierze nas dziś niejako w niewolę. Stajemy się wręcz „zakładnikami milionowych informacji”, wskutek czego stajemy się głusi na Boże Słowo – ostrzegł bp Kamiński. Zwrócił uwagę, że Pan przemawia również przez znaki czasu, wydarzenia oraz spotykanych ludzi. – Na ile potrafimy to dostrzec, usłyszeć – zachęcał do refleksji kaznodzieja.

Nawiązując do tajemnicy nawiedzenia przez Maryję św. Elżbiety, biskup przypomniał, że powołaniem człowieka jest służba drugiemu. Nazwał rodzinę domem, zaś rodziców filarami. – Jakie to dla dziecka nieszczęście, jeśli brakuje chociażby tylko jednego z tych filarów, którymi są ojciec czy matka – mówił bp Kamiński.

Przypomniał też, że zadaniem rodziców jest ukierunkowanie potomstwa na Boga. – Jeśli młody człowiek to otrzyma, wówczas wszystko inne będzie na właściwym miejscu – przekonywał duchowny.

Dziś peregrynując po diecezji kopia Jasnogórskiego Wizerunku wieczorem przybędzie do parafii św. Antoniego z Padwy w Ignacowie. Liturgii o godz. 19.00 będzie tam przewodniczył bp Marek Solarczyk.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.