Bp Karpiński odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski
26 kwietnia 2010 | 13:46 | mj / kw Ⓒ Ⓟ
Bp Ryszard Karpiński otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Uroczystość odbyła się 26 kwietnia, w 51. rocznicę prymicji biskupa, na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Bp Karpiński został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi w służbie duszpasterskiej” i „krzewienie wartości narodowych wśród Polonii”. Odznaczenie wręczyły laureatowi wojewoda lubelski Genowefa Tokarska i posłanka Elżbieta Kruk.
– Przeżywamy niecodzienną uroczystość odznaczenia człowieka, który tak wiele lat swego życia poświecił służbie polonii, służbie rodakom przebywającym na emigracji – mówił rektor KUL, ks. prof. Stanisław Wilk.
Ks. prof. Edward Walewander przypomniał zasługi laureata, szczególnie dla duszpasterstwa emigracji i osób podróżujących. Podkreślił, że już w czasie studiów w Rzymie ujawniła się jego szczególna zdolność do nawiązywania kontaktów zarówno z Polakami żyjącymi w różnych krajach, jak i obcokrajowcami przybywającymi do Rzymu. Zauważył, że dzięki działaniom bp. Karpińskiego „dokonało się swego rodzaju wprowadzenie duszpasterstwa polskiego w cały wielki nurt emigracji”. – Apostołował na całym świecie na podobieństwo św. Pawła, nawet pod jednym względem go prześcignął – apostołowi Duch św. zabronił głosić słowo w Azji, bp Karpiński otrzymał zadanie głoszenia także tam – mówił żartobliwie laudator.
Podkreślił, że jako lubelski biskup pomocniczy w ramach duszpasterstwa polonijnego bp Karpiński odbył 175 podróży, w tym 75 jako delegat Episkopatu. – Wszędzie przepowiada, że Polonia powinna kultywować wiarę katolicką i pozostawać wierną Deo et patriae. Jako delegat Episkopatu dbał o to, by biskupi krajów emigracyjnych starali się o kapłanów do pracy wśród naszych emigrantów, stale zabiegał też o to, by polski Episkopat dobrze przygotowywał duszpasterzy do pracy wśród Polonii – mówił. – Podkreślał także, że zakładanie placówek duszpasterstwa emigracyjnego nie jest prawem przywileju, ale czystym obowiązkiem prawnym i moralnym – dodał.
Bp Karpiński stwierdził, że przyjmuje "odznaczenie z głębokim modlitewnym szacunkiem dla osoby pana prezydenta i tych, którzy przyczynili się, by to odznaczenie zostało mi przyznane". – Cieszę się, że w ten sposób zostają dowartościowani w mojej skromnej osobie kapłani, siostry zakonne, a także katolicy świeccy, którzy od zarania emigracji polskiej troszczyli się o ducha narodu i wiary naszych rodaków na różnych kontynentach, a którzy nie zawsze są należycie docenieni – zauważył.
"A przecież gdyby nie organizowanie szkół polskich przez polskie misje katolickie wiele polskich dzieci pozostałoby bez znajomości języka polskiego i kultury polskiej, nie mówiąc już o wierze" – dodał.
Składając gratulacje laureatowi bp Mieczysław Cisło zauważył, że jego posługa jako delegata Episkopatu nie była tylko pełnieniem wyznaczonych obowiązków, ale „apostolską pasją”.
Uroczystość odbyła się w trakcie I Lubelskich Dni Personalizmu, poświęconych myśli ks. prof. Wincentego Granata, rektora KUL w latach 1965-70. Obecna na sympozjum siostrzenica ks. prof. Granata, dr Zofia Słońska, przekazała uczelni Krzyż Komandorski Orderu Polski, jakim w ubiegłym roku odznaczył pośmiertnie rektora prezydent Kaczyński.
Biskup pomocniczy Ryszard Karpiński urodził się 28 grudnia 1935 r. w Rudzienku, 19 kwietnia 1959 r. w Lublinie został wyświęcony na kapłana, w 1963 r. uzyskał licencjat biblijny KUL, a w 1966 r. – w Rzymie. Doktorat z teologii uzyskał w 1968 r. w Papieskim Uniwersytecie Św. Tomasza. W latach 1971-1985 był pracownikiem Papieskiej Komisji do Spraw Duszpasterstwa, Migracji i Turystyki w Rzymie. Od 1975 kanonik lubelskiej kapituły katedralnej, od 1977 r. kapelan Jego Świątobliwości.
24 sierpnia 1985 r. został mianowany biskupem tytularnym Minervino Murge i biskupem pomocniczym lubelskim, święcenia biskupie przyjął 28 września 1985 r. w Lublinie. W latach 1991-2002 był przewodniczącym Zespołu ds. Pomocy Katolikom na Wschodzie, w latach 2003-2008 był delegatem Konferencji Episkopatu Polski do spraw duszpasterstwa emigracji.
W ub. roku bp Karpiński obchodził jubileusz 50-lecia kapłaństwa. W Mszy św. odprawionej w intencji jubilata i jego kolegów kursowych w archikatedrze lubelskiej uczestniczyli m.in. Prymas Polski kard. Józef Glemp, przewodniczący KEP abp Józef Michalik, nuncjusz apostolski w Polsce abp Stanisław Kowalczyk, abp Józef Życiński oraz liczni przedstawiciele duchowieństwa służącego emigracji polskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.