Bp Kasyna: aby człowiek przestał być więźniem świata materialnego
25 grudnia 2012 | 17:00 | ks. is Ⓒ Ⓟ
Narodzenie Chrystusa wprowadza człowieka w świat Boga i ratuje, „aby człowiek przestał być więźniem świata materialnego” – powiedział podczas pasterki w bazylice katedralnej w Pelplinie biskup pelpliński Ryszard Kasyna. Dodał, że „nie musi być konfliktu pomiędzy światem ducha i materii, pomiędzy światem Boga i światem człowieka”.
Narodzenie Chrystusa w „świecie materii” jest, zdaniem biskupa, wyrazem pragnienia Boga, żeby być jak najbliżej człowieka. Ma jednak to swój głębszy cel: „Jezus wziął na siebie ludzką cielesność, poddaną prawu głodu i chleba, prawu cierpienia i śmierci”.
Boże Narodzenie pokazuje, że „nie musi być konfliktu pomiędzy światem ducha i materii, pomiędzy światem Boga i światem człowieka”, wskazał bp Kasyna i dodał, że pokazuje to, iż świat Boży jest otwarty dla człowieka.
Jako istotny owoc Narodzenia Pańskiego wskazał kaznodzieja otwarcie dla człowieka drogi do wolności: „aby człowiek przestał być więźniem świata materialnego”.
Przez Narodzenie w Betlejem „Chrystus zdobył sobie prawo obywatelstwa w ludzkim świecie” – powiedział bp Kasyna. Z tego wynika wskazanie, że „człowiek ma wrodzić się w Boży świat, ma narodzić się dla nowej, Bożej ojczyzny”, mówił hierarcha.
Biskup zauważył, że do prawdy o duchowym wymiarze życia człowiek dojrzewa latami. Tak samo należy, według hierarchy, odkrywać prawdziwy, „duchowy wymiar” świąt Narodzenia Pańskiego. Biskup pelpliński przypomniał, że Boże Narodzenie przypomina człowiekowi wielką prawdę „o powtórnym narodzeniu człowieka z wody i z Ducha”, co pomaga odkryć „cały sens naszej ludzkiej, ziemskiej egzystencji”.
Na stawiane pytanie „po co się Chrystus narodził”, zdaniem bp. Kasyny, pojawia się jednoznaczna odpowiedź: „po to, aby człowiek mógł jeszcze raz narodzić się z Boga i zdobyć obywatelstwo w ojczyźnie niebieskiej”.
Na zakończenie bp Kasyna przypomniał, że każda Msza św. jest szansą, abyśmy „zamieszkali w świecie Boga”, „abyśmy nie zapominali jaka jest doczesna droga pielgrzymowania człowieka”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.